Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje uzbrojenie z XVI i XVII w.

Pokaz "Z Norymbergi do Mediolanu" z uzbrojeniem włoskim i niemieckim przypomina czas, gdy świat kultury rycerskiej ustępował nowocześniejszym wojskom zaciężnym. Miecz i kusza zostały wyparte przez broń drzewcową, ręczną broń palną oraz artylerię.

Publikacja: 12.11.2023 22:56

Zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego z 1545 roku, ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu

Zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego

Zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego z 1545 roku, ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu

Foto: Monika Kuc

Dwa spośród najważniejszych eksponatów wystawy – zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego i zbroja Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotki – zostały sprowadzone z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. W Polsce są eksponowane są po raz pierwszy odkąd w XVII wieku opuściły zbrojownię radziwiłłowską w Nieświeżu

Na polu bitwy i dla splendoru

- Starszą włoską z 1545 roku Mikołaj Radziwiłł Rudy używał na polu bitwy. Drugiej z około 1570 roku , pochodzącej z warsztatu z pogranicza niemiecko-francuskiego, Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Sierotka raczej nie używał, bo nigdy nie był na polu bitwy - opowiada kurator wystawy dr Tomasz Mleczek.

Metalowe zbroje wydają się czarne. Były szmelcowane tzn. specjalnie zostały poczernione przy wytwarzaniu, żeby nie rdzewiały.

Czytaj więcej

„Poczet królów polskich” – arcydzieło Jana Matejki we Wrocławiu

Kurator mówi, że w czasach Radziwiłłów tego typu zbroja kosztowałaby kilka wsi. Współczesna wartość podobnego uzbrojenia na aukcji zaczynałaby się pewnie od pół miliona euro, a potem poszłaby w górę.

Radziwiłłowskim zbrojom nie ustępuje zbroja w stylu pizańskim z lat 1570-1580, pochodząca prawdopodobnie z mediolańskiego warsztatu Pompeo della Cesanee, należąca obecnie do zbiorów Zamku Królewskiego

XVI-wieczna zbroja w stylu pizańskim ze zbiorów Zamku Królewskiego

XVI-wieczna zbroja w stylu pizańskim

XVI-wieczna zbroja w stylu pizańskim ze zbiorów Zamku Królewskiego

Foto: Monika Kuc

Hełm typu salada, wykonany w Mediolanie przez płatnerską rodzinę Missaglia, został wypożyczony ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Cześć eksponatów pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych księcia Macieja Radziwiłła, rodziny Małeckich i rodziny Downar-Dukowicz.

Dzięki tej ekspozycji po raz pierwszy na Zamku udało się stworzyć zbrojownię. Wystawa ma wzmacniać tożsamość zamkową, przypominając, że zamek jest połączeniem siedziby króla z funkcjami militarnymi - warownią i zamkiem obronnym.

Sarmackie marzenia

- Chcemy tą wystawą przypomnieć, że Zamek wiąże się nie tylko z funkcją polityczną i miejsce mecenatu kulturalnego, ale również jest założeniem militarnym. – podkreśla prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

Czytaj więcej

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich z mnóstwem atrakcji

I dodaje: - Cały XVI w. jest okresem wspaniałego rozkwitu sztuki płatnerskiej, zwłaszcza w kilku ośrodkach północnych Włoch i południowych Niemiec. Stamtąd wyroby szły na cały kontynent i stanowiły przedmiot dumy, która była demonstrowana zarówno na polu walki, w bitwach i potyczkach, jak i na dworskich salonach, w popisach i konkursach. Zamkowy pokaz wspaniałego wyposażenia wojennego z tej epoki przypomina początki panowania Wazów, kiedy w Warszawie powstawała nowa rezydencja monarsza i projektowano ją jako harmonijne połączenie świetnego pałacu z dobrze bronioną warownią. Wystawa „Z Norymbergi do Mediolanu” wpisuje sarmackie marzenia o potędze i wielkości w rzeczywiste ramy produkcji, handlu i możliwości finansowych.

Wystawa prezentuje różnice i podobieństwa technologiczne, konstrukcyjne, stylistyczne i jakościowe w uzbrojeniu ochronnym, broni białej, palnej oraz strzelczej. Obrazowo przybliża także sposoby działania broni i jej wytwarzania w XVI i XVII wieku. Z wystawy można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych ze sztuką uzbrojenia. Ile ważyła zbroja? Czym różni się miecz od rapiera? Jak działała dawna broń palna? W klimat epoki wprowadzają także portrety magnackich rodzin i władców.

Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku