Kolekcja należała kiedyś do gdańskiego kupca Jacoba Kabruna, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Ryciny, które gromadził obejmował prace czołowych artystów szkół niderlandzkiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej. Kolekcja ta pierwotnie liczyła ponad 7 tysięcy grafik artystów działających od XV do XVIII wieku.
W 1806 roku Kabrun postanowił przekazać zgromadzoną przez siebie kolekcję (obejmującą także rysunki, obrazy i książki) społeczeństwu. Chciał, aby zbiory te stały się podstawą instytutu edukacyjnego. Z czasem trafiły do Stadtmuseum Danzig (Muzeum Miejskiego w Gdańsku) i tam znajdowały się do drugiej wojny światowej. W końcu wojny część została wywieziona do Turyngii i do Moskwy, a część uległa rozproszeniu.
Czytaj więcej
Urodziłem się w Gdańsku, najpiękniejszym mieście na świecie, a już na pewno nad Bałtykiem, dlatego interesuje mnie, z kim mam zaszczyt dzielić ten przywilej.
W 1956 roku, w ramach rewindykacji, do Gdańska wróciły1543 obiekty graficzne z kolekcji Jacoba Kabruna.
Ryciny z oznaczeniami kolekcji Kabruna pojawiają się współcześnie na rynku antykwarycznym w Europie. Do 2018 roku odzyskano jeszcze 12 rycin z przedwojennego zbioru Stadtmuseum Danzig, wykupionych od osób prywatnych lub z antykwariatów. W 2018 roku, dzięki interwencji Wydziału Restytucji Dóbr Kultury MKiDN, udało się odzyskać z kolei rycinę wystawioną w niemieckim domu aukcyjnym Bassange.