Przez dekady temat był pomijany, a przez cenzurę PRL-u zakazany. -Temat jest trudny, ale należało go w końcu podjąć. - mówią „Rzeczpospolitej” kuratorki wystawy Monika Rydiger i Żanna Komar. Pokazujemy, jak Niemcy chcieli stworzyć z Krakowa stolicę Generalnej Guberni i że rola „uralte deutsche Stadt” została miastu narzucona, a Polaków dotknęło wykluczanie i terror. Bazujemy na materiałach archiwalnych, których zachowało się bardzo dużo, m.in. -w Archiwum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie, na Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Krakowa, MCK, a także w Narodowym Archiwum Cyfrowym, w Archiwach Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Architekturzentrum w Wiedniu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bundesarchiv w Berlinie i w kolekcjach prywatnych.
Gdy Kraków został wyznaczony przez Hitlera na stolicę Generalnego Gubernatorstwa, władze okupanta podjęły działania, by zamienić go w miasto Tysiącletniej Rzeszy. Kraków przemianowano na Krakau, a Rynek na Adolf Hitler Platz. Zburzono pomniki Mickiewicza na Rynku i Kościuszki na Wawelu, a Pomnik Grunwaldzki na pl. Matejki zdemontowano. Muzeum Narodowe zamieniono na dom niemiecki i kasyno. Collegium Maius przemianowano na Institut für Deutsche Ostarbeit, pseudonaukową instytucję, która miała wykazać, że tereny te były od wieków niemieckie.
Czytaj więcej
Na 59. Biennale w Wenecji ogłoszono 23 kwietnia zwycięzców. Złotymi Lwami nagrodzono Pawilon Br...
W październiku 1940 roku Generalny Gubernator Hans Frank zorganizował obchody pierwszej rocznicy Generalnego Gubernatorstwa, na które przybył z Berlina Heinrich Himmler, Reichführer i szef policji niemieckiej, który wziął udział w inauguracji budowy koszar policji w Pychowicach koło Tyńca. Wbijając łopatę pod kamień węgielny powiedział, że wbija ją w niemiecką ziemię nad brzegiem Wisły.
Równolegle nie ustawały akty przemocy i terror, rozpoczęte aresztowaniem profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1939 roku. Nie można też zapomnieć, że wykorzystano wówczas również architekturę w zbrodni Holocaustu, bo Niemcy na terenie miasta zbudowali obóz koncentracyjny KL Plaszow.