Filip Łobodziński: Bob Dylan brzmi jak szaman

- On sobie wybrał pewien sposób frazowania, nie jest tak, że on nie umie śpiewać. Dziś jego głos brzmi, jak szamana - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Filip Łobodziński.

Aktualizacja: 14.10.2016 11:05 Publikacja: 14.10.2016 10:21

Filip Łobodziński

Filip Łobodziński

Foto: rp.pl

Prowadzący zapytał czy będzie wznowienie książki „100 płyt, które wstrząsnęły światem”. Gość odpowiedział, że trudno powiedzieć, bo były już problemy z pierwszym wydaniem, które ma dużo ilustracji, stąd nie jest łatwo namówić wydawcę na wznowienie. 

Łobodziński przygotowuje płytę z utworami Boba Dylana, który 10 grudnia odbierze przyznaną mu nagrodę literackiego Nobla. - Pierwotnie płyta miała ukazać się tej jesieni – mówił Łobodziński. – To byłby strzał nie w dziesiątkę, a w setkę. Wydawca latem powiedział nam, że jest w planach dużo płyt przedgwiazdkowych i nasza by zniknęła wśród nich. Teraz pedał gazu został wciśnięty, żeby zdążyć przed 10 grudnia, gdy nagroda zostanie wręczona – dodał.

Literacki Nobel dla Boba Dylana. Zasłużył? - Ja uważam, że tak. W Polsce podniosło się dużo malkontenckich głosów – mówił gość. - On jest przedstawicielem najstarszego gatunku literackiego, jakim jest wędrowna pieśń – komentował Łobodziński.

O jednym z głosów, który twierdzi, że bardziej na Nobla zasłużył zespół The Beatles, aktor powiedział, że każdy ma prawo do własnej opinii, ale z tą on się nie zgadza. - Beatlesi uczyli się od Dylana. Gdyby zebrać ich twórczość, to byłoby to 10 proc. jego dokonań.

Łobodziński przekonywał, że Dylan jest wyjątkowy ponieważ czerpie z różnych źródeł, w dodatku specyficznie wykonuje swoje utwory. - On sobie wybrał pewien sposób frazowania, nie jest tak, że on nie umie śpiewać – mówił Łobodziński. - Dziś jego głos brzmi, jak szamana – dodał.

Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze