Wiesław Weiss: Kazik śpiewa o polskich sprawach

- Twórczość muzyka jest zakorzeniona w rzeczywistości polskiej i adresowana do społeczności polskiej. Proces twórczy jest dla niego dalej niezrozumiały. Artysta wyrzuca z siebie taki strumień świadomości - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Wiesław Weiss, redaktor naczelny "Teraz Rocka".

Aktualizacja: 22.12.2017 11:57 Publikacja: 22.12.2017 11:05

Wiesław Weiss: Kazik śpiewa o polskich sprawach

Foto: rp.pl

Weiss wypowiedział się na temat Kazika Staszewskiego i napisanych książek: "Kult. Biała Księga" i "Kazik. Biała Księga ". - Kazik to najważniejsza żyjąca postać w polskim rocku. Jest twórcą o bardzo wartościowym dorobku. Twórczość muzyka jest zakorzeniona w rzeczywistości polskiej i adresowana do społeczności polskiej. Kazik śpiewa o naszych sprawach, i niekoniecznie to może zainteresować odbiorców spoza naszego kraju. Moja nowa książka nie obejmuje tekstów wypowiadanych na żywo przez artystę. Chcę zapowiedzieć, że będzie trzecia cześć, poświęcona twórczości muzyka we współpracy z innymi grupami niż Kultem. Jego aktywność muzyczna dotyka wielu różnych gatunków muzycznych, nie zamyka się w jednym stylu – powiedział.

Weiss ocenił sposób pisania tekstów przez Kazika Staszewskiego. - Proces twórczy jest dla niego dalej niezrozumiały, on mówi o tym, że tworzy trochę w sposób bezrefleksyjny. Piszę, co mu ślina na język przyniesie. Czasem daje się namówić się na dyskusje o swoich tekstach, i potrafi odtworzyć ten proces twórczy, wspomina co go inspirowało. Muzyk ma doskonałą pamięć, potrafi szczegółowo opowiadać o najdawniejszych wydarzeniach – dodał.

 

- Nadal widzimy szaleństwo na koncertach Kazika, każdy jego koncert przyciąga tłumy słuchaczy – podkreślił Wiesław Weiss.

Redaktor Weiss ocenił, że teksty Staszewskiego dotykają wielu ważnych spraw. - Nie wszystkie jego piosenki dotyczą wydarzeń społecznych, autor pisze o wielu rzeczach: tworzy teksty o sobie, miłości, Polsce, polityce, dzieciach, wnukach, swoich sąsiadach, podziałach w społeczeństwie i rodzinie, o wielu różnych sprawach. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Wspomina także o tym, że żyjemy w podzielonym kraju – podkreślił.

- Nie można go określić jako zwolennika jednej sceny politycznej. Krytykował polityków ze wszystkich stron opcji politycznych. W piosence "sto milionów" krytykował obietnice wyborcze Lecha Wałęsy. Piosenka "łysy jedzie do Moskwy" - czyli nawiązanie do osoby Józefa Oleksego, który pojawił się w Moskwie w 1995 r. na paradzie zwycięstwa. Przypomnijmy, że Moskwa w tym czasie prowadziła wojnę w Czeczeni. Dla Kazika to była sytuacja niezrozumiała, że swoją obecnością premier Oleksy legitymizował zachowanie Rosji – powiedział Wiesław Weiss.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Przyszłość jest dziś – twórczość Janusza A. Zajdla
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kultura
Aldona Machnowska-Góra: Piotr Gliński opóźnił budowę hali widowiskowej w stolicy
Kultura
Agnieszka Lajus dyrektorką Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s