Oscary 2018: Gary Oldman o swoim pierwszy Oscarze

To jedyna statuetka w dorobku tego świetnego brytyjskiego aktora, który za dwa tygodnie skończy 60 lat. A okazji było niemało.

Aktualizacja: 05.03.2018 13:23 Publikacja: 05.03.2018 12:21

Gary Oldman

Gary Oldman

Foto: AFP

Bardzo ciekawe role zagrał w filmach „Sid i Nancy”, „Prawdziwym romansie”, „Leonie zawodowcu”, „Piątym elemencie”, „Air Force One”. Był Beethovenem w „Wiecznej miłości”, występował w przebojach kasowych – serii filmów o Harry’m Potterze i Batmanie. Wcześniej swoją jedyną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii miał w roku 2012 za film „Szpieg”.

— Oscar za rolę Winstona Churchilla ma dla mnie szczególne znaczenie — powiedział Gary Oldman dziennikarzom po zejściu ze sceny w Dolby Theatre. — W końcu zagrałem jednego z najznamienitszych Brytyjczyków, jacy kiedykolwiek żyli. Sam film też był bardzo specjalny, bo widzowie mogą się w nim przejrzeć. Reżyser Joe Wright powtarzał nam, że „Czas mroku” jest także opowieścią o wątpliwościach. Robimy różne rzeczy mając dobre intencje, ale towarzyszą nam strach i niepewność. Opowiadaliśmy o Winstonie w specjalnym momencie życia, gdy w 1940 roku miał do zaoferowania swoim rodakom jedynie „krew, pot i łzy” i gdy poświęcił cztery tysiące ludzi, by uratować 300 tysięcy. Siedział w tym swoim wielkim fotelu i podejmował decyzje. Musiał to robić. Ale pomyślcie czy można zasnąć w dniu, kiedy posłałeś na pewną śmierć tylu ludzi?

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska
Kultura
Rekordowe dzieła sztuki na aukcjach w Polsce
Kultura
Sztuka 2024. Czas zmian wystaw i zmian personalnych w muzeach i galeriach
Kultura
Będzie 100 mln zł dla Muzeum Powstania Warszawskiego
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Kultura
Gonggi lub hacele. Na czym polega gra w kości z 2. sezonu „Squid Game”?