RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 05.03.2018 13:23 Publikacja: 05.03.2018 12:21
Gary Oldman
Foto: AFP
Bardzo ciekawe role zagrał w filmach „Sid i Nancy”, „Prawdziwym romansie”, „Leonie zawodowcu”, „Piątym elemencie”, „Air Force One”. Był Beethovenem w „Wiecznej miłości”, występował w przebojach kasowych – serii filmów o Harry’m Potterze i Batmanie. Wcześniej swoją jedyną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii miał w roku 2012 za film „Szpieg”.
— Oscar za rolę Winstona Churchilla ma dla mnie szczególne znaczenie — powiedział Gary Oldman dziennikarzom po zejściu ze sceny w Dolby Theatre. — W końcu zagrałem jednego z najznamienitszych Brytyjczyków, jacy kiedykolwiek żyli. Sam film też był bardzo specjalny, bo widzowie mogą się w nim przejrzeć. Reżyser Joe Wright powtarzał nam, że „Czas mroku” jest także opowieścią o wątpliwościach. Robimy różne rzeczy mając dobre intencje, ale towarzyszą nam strach i niepewność. Opowiadaliśmy o Winstonie w specjalnym momencie życia, gdy w 1940 roku miał do zaoferowania swoim rodakom jedynie „krew, pot i łzy” i gdy poświęcił cztery tysiące ludzi, by uratować 300 tysięcy. Siedział w tym swoim wielkim fotelu i podejmował decyzje. Musiał to robić. Ale pomyślcie czy można zasnąć w dniu, kiedy posłałeś na pewną śmierć tylu ludzi?
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
Na wystawach w 2024 roku pełnię głosu odzyskała sztuka współczesna. A w muzeach i galeriach ruszyło wielkie wietrzenie dyrektorskich gabinetów.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Fani na całym świecie mogą już oglądać na platformie Netflix drugi sezon serialu „Squid Game”. W jednym z odcinków bohaterowie mierzą się z popularną koreańską grą gonggi. Okazuje się, że w jej polską wersję grali już nasi rodzice i dziadkowie.
Międzynarodowa koprodukcja Telewizji Polskiej, film animowany „Kapral Wojtek” w reżyserii Iaina Gardnera, znalazła się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.
Polski film „Pod wulkanem” poza oscarową grą, „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mocny kandydat do nominacji.
Festiwal EnergaCAMERIMAGE w Toruniu jest krytykowany w światowych mediach przez kobiety z branży filmowej oraz wspierających je twórców. Dyrektor Marek Żydowicz broni się i przeprasza. Chciał bronić jakości, a uznano że posądza twórczynie o przeciętność.
Na ekrany wchodzi film Damiana Kocura „Pod wulkanem”, polski kandydat do Oscara. A jakie filmy proponują w tej rywalizacji o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej inne kraje europejskie?
„Pod wulkanem” Damiana Kocura został wybrany polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu międzynarodowego
Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała i polsko-ukraiński dyrygent Yaroslav Shemet znaleźli się wśród tegorocznych nominowanych do International Opera Awards. Nazwiska zdobywców operowych Oscarów poznamy 2 października na gali w Monachium.
Oscar, najgłośniejsza nagroda świata filmu, się zmienia: honoruje Europę, trudne tematy, broni wolności, dostrzega opowieści o pogmatwanych ludzkich losach i zagrożeniach.
Brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja „Strefa interesów” ze statuetką za film zagraniczny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas