Polacy na diagnostykę laboratoryjną wydają pięciokrotnie mniej pieniędzy niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej i ośmiokrotnie mniej niż obywatele Stanów Zjednoczonych. Wynika to m.in. z braku wiedzy na temat konieczności wykonywania niektórych badań i z powodów finansowych. Lekarze przestrzegają jednak, że to tylko pozorna oszczędność. – Rezygnując z badań narażamy się na poważne problemy zdrowotne, w konsekwencji trzeba więc będzie wydać fortunę na leczenie nie wykrytej w porę choroby – mówi Barbara Jerschina, internistka z Lux Medu.
[srodtytul]Z krwi [/srodtytul]
Badania laboratoryjne, głównie krwi, należą do najprostszych sposobów kontroli zdrowia. W punktach analitycznych właśnie krew analizuje się najczęściej, ponieważ prawie wszystkie choroby powodują zmiany w składzie i obrazie krwi. Na podstawie analiz można również określić ryzyko zachorowania na choroby, które mogą się pojawić w przyszłości – tu z pomocą przychodzą np. badania genetyczne. Są pomocne w określeniu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi (mutacja genu BRCA1). W laboratoriach bada się również próbki dostarczonego moczu, śliny, kału i włosów. Która z próbek trafia pod wprawne oko analityka – zależy od tego, czego chcemy się dowiedzieć o naszym zdrowiu i ciele.
[srodtytul]Na wszelki wypadek[/srodtytul]
Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać raz w roku. W większości przypadków dzięki temu można wcześnie wykryć niebezpieczne procesy zachodzące w organizmie. Na ich wykonanie może nas skierować lekarz. Możemy też zgłosić się do laboratorium diagnostycznego sami, bez skierowania, wówczas trzeba jednak zapłacić. Płatne badania można wykonać w publicznych i niepublicznych laboratoriach w całej Polsce. Niepubliczne placówki czynne są często dłużej niż publiczne, nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji , a analizy wykonuje się w niektórych z nich od świtu do późnego wieczora. Ale nie zawsze wskazana jest wieczorna wizyta w laboratorium. – Większość analizy trzeba wykonać na czczo, by wynik był prawidłowy – wyjaśnia Barbara Jerschina. Z pustym żołądkiem należy przyjść, jeśli np. chcemy oznaczyć poziom glukozy lub morfologię.