19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 18.04.2015 13:00 Publikacja: 18.04.2015 13:00
Bracia Oleś
Foto: Fotorzepa, Marek Dusza
Inauguracja festiwalu nastąpi w sobotę 18 kwietnia w Bemowskim Centrum Kultury Art-Bem. W koncercie, który wzbogacą wizualizacje Anny Drobiec tworzone z fotografii przedwojennej Warszawy, wezmą udział Radosław Polakowski, Bartosz Nazaruk, Piotr Janiec i Paweł Szamburski. Będzie to próba interpretacji międzywojennej żydowskiej muzyki miejskiej z elementami tradycyjnymi oraz filmowo-rewiowymi.
Polsko-amerykańskie trio – Alan Berg (akordeon), Paweł Szamburski (klarnet) i Ksawery Wójciński (kontrabas) – przygotowało z kolei koncert „Modrzycer klan" specjalnie na ten festiwal. Inspiracją stała się muzyka chasydzka tworzona od połowy XIX wieku do dziś przez członków rodziny Taub znanych jako chasydzka dynastia Modrzyc, założona pod koniec XIX wieku przez rabina Israela Tauba. Pierwszym kompozytorem w rodzinie był cadyk z Kazimierza Dolnego nad Wisłą Ezechiel ben Cwi-Hirsz Taub. Koncert odbędzie się w czwartek 23 kwietnia w Synagodze im. Nożyków.
Tytułem Kreatora Kultury w tym roku Kapituła Paszportów „Polityki” uhonorowała reżysera Marka Koterskiego. Po raz drugi przyznano Paszport Czytelników „Polityki”. Otrzymała go aktorka Sandra Drzymalska.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Na najważniejszych europejskich wystawach wielcy artyści pojawią się w towarzystwie, jak Turner i Constable, Kiefer i van Gogh. Na ekspozycji „Cartier” 23,6-karatowy diament Williamson, który nosiły Elżbieta II (podczas koronacji) i Rihanna.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Liroy, Peja, Abradab i Hemp Gru są gwiazdami trzeciej edycji festiwalu The Legend.
Zdjęcie, na którym czterech facetów przechodzi przez jezdnię, opublikowane na okładce albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles, stało się prawdopodobnie najczęściej naśladowaną fotografią w historii.
Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.
8 stycznia 1935 r. urodził się król rock and rolla, który w drugiej połowie XX w. na zawsze odmienił świat muzyki. Stworzył też kanon muzycznej kariery – w tym, co dobre i co fatalne. Gdyby żył, obchodziłby 90. urodziny.
Urodził się w Tupelo 8 stycznia 1935 roku, dokładnie 90 lat temu. Umarł jako wrak człowieka, choć wciąż wielki artysta, w 1977 roku. Odszedł do gwiazd i świeci nieustannie. Czy kiedyś przestanie?
Po ciężkiej chorobie odszedł śpiewak Andrzej Klimczak, artysta niesłychanie skromny, który ogromny talent ujawnił, gdy przyszło mu pokierować Polską Operą Królewską
W moim ogrodzie czy w lesie najbardziej cenię ciszę i naturalne dźwięki.
Gdybyśmy byli narodem myślącym, Lotnisko Chopina zaprosiłoby na swój jubileusz Irenę Santor.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas