W naszym narodowym pawilonie prezentowana jest wystawa, zatytułowana „Fair Building”, organizowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Ekspozycja jest autorskim projektem zespołu: Dominiki Janickiej – kuratorki i architektki oraz Martyny Janickiej - absolwentki wzornictwa i Michała Gdaka – architekta, który zwyciężył w konkursie.
Odpowiada ona bezpośrednio na temat przewodni biennale — „Reporting from the Front”, poruszając kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego: robotnika budowlanego. Złe warunki pracy i brak szacunku dla pracowników, to niestety częste przypadki w tej branży, które bagatelizuje się pod presją terminów, budżetów i społecznego zapotrzebowania na nową architekturę.
Twórcy wystawy w Pawilonie Polskim przypominają, że pomimo postępu technicznego, budowa wciąż w dużej mierze opiera się na pracy fizycznej. Tymczasem wkład robotników jest pomijany w dyskursie architektonicznym.
Kuratorzy „Fair Building“ potraktowali plac budowy jako główny „front” architektury i podzielili pawilon w Giardini na dwie części. Główną przestrzeń zajęła instalacja przypominająca rusztowania na placu budowy. Jednocześnie wyświetlane są tu filmy wideo, przedstawiające relacje samych robotników budowlanych. Drugą część wystawy, urządzoną tak, by przypominała salon wystawowy investora z infografikami, prezentującymi statystyki oraz animowany film promocyjny.
- Poprzez przedstawienie historii i opowieści osób bezpośrednio zaangażowanych w proces budowlany stawiamy pytanie: czy fair trade jest na tym polu możliwy? A jeśli tak, to na czym miałby polegać? Czy możliwy jest fair building? Nie koncentrujemy się na szukaniu winnych nadużyć zachodzących na różnych etapach powstawania budynku. Na wystawie tworzymy przestrzeń do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był nie tylko efektywny, ale i sprawiedliwy - tłumaczy kuratorka Dominika Janicka.