Rok dla nieskończoności

Cały rok 1918 – od pierwszych dni, a nie jedynie jego ostatnie tygodnie – decydował o naszej niepodległości. Od stycznia do jesieni wszystkie polskie przedstawicielstwa przeszły od przymusowego sojuszu z państwami centralnymi (Niemcy i Austro-Węgry), które przegrywały wielką wojnę, do przymierza z Ententą, idącą do zwycięstwa. W Polsce na ogół nie jest znana historia drogi od zaborów do Niepodległej. Ośrodek KARTA pokazał ją wnikliwiej w książce „Polski wir I wojny" – zachęciła nas, by teraz zmierzyć się z pełnym stuleciem.

Publikacja: 12.01.2018 18:28

Rok dla nieskończoności

Foto: KARTA

Grafik Andrzej Pągowski zaproponował, by znakiem rocznicy stała się nieskończoność, jako symbol trwałości Rzeczypospolitej. Program KARTY został nazwany proponowanym przezeń hasłem. „Nieskończenie Niepodległa" ma łączyć podzieloną Polskę, pomóc wszystkim w namyśle nad niełatwą drogą, jaką społeczeństwo polskie przeszło przez minione sto lat. Obok okresów niepodległych: 21 lat II RP i 29 lat ostatnich, przeżyliśmy półwiecze podległości, które nie było jedynie zawinione przez obcych.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Poznaliśmy laureatów konkursu Dobry Wzór 2024