Korea Płd. wyśle jednostkę antypiracką na wody w pobliżu Iranu

Południowokoreańska armia chce rozszerzyć obszar działania antypirackiej jednostki wojskowej Cheonghae, działającej obecnie u wybrzeży Afryki, na wody znajdujące się w pobliżu Cieśniny Ormuz na Bliskim Wschodzie - informuje Reuters.

Aktualizacja: 22.01.2020 05:25 Publikacja: 22.01.2020 03:53

Korea Płd. wyśle jednostkę antypiracką na wody w pobliżu Iranu

Foto: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Rebecca J. Moat [Public domain]

arb

USA od dłuższego czasu apelują o to, by ich sojusznicy włączyli się w zapewnienie bezpieczeństwa tankowcom w tym regionie, po tym jak w połowie 2019 roku na wodach tego regionu doszło do kilku ataków na tankowce. USA uważają, że za atakami tymi stoi Iran.

Korea Południowa, bliski sojusznik USA, rozmieści swoje jednostki w rejonie Cieśniny Ormuz, ale nie dołączy formalnie do koalicji państw pod wodzą USA tworzących siły określone mianem International Maritime Security Construct - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo.

- Rząd Korei Południowej zdecydował się czasowo rozszerzyć obszar działań jednostki wojskowej Cheonghae - poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego resortu obrony w rozmowie z Reutersem. Krok ten - jak dodał - ma zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Korei Południowej, a także swobodę żeglugi południowokoreańskich jednostek.

Decyzja o skierowaniu na Bliski Wschód okrętów, które już teraz wykonują zadania u wybrzeży Afryki, na południowy zachód od Półwyspu Arabskiego, to rozwiązanie kompromisowe, które nie wymaga zatwierdzenia przez południowokoreański parlament - zauważa Reuters.

Jednostka Cheongahe ma nadal wykonywać dotychczasowe działania, a jednocześnie współpracować z IMSC. O decyzji władz Korei Południowej poinformowano zarówno USA, jak i Iran.

Rzecznik ambasady USA w Seulu, William Coleman, nazwał decyzję tamtejszych władz "demonstracją siły sojuszu USA i Republiki Korei".

Przez Cieśninę Ormuz statki pod banderą Korei Południowej przepływają ok. 900 razy rocznie. Seul sprowadza 70 proc. wykorzystywanej przez siebie ropy naftowej z Bliskiego Wschodu - poinformował południowokoreański resort obrony.

Jednostka Cheonghae, w skład której wchodzi obecnie 302 marynarzy, niszczyciel, śmigłowiec przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych i trzy łodzie patrolowe, działa w rejonie Zatoki Adeńskiej od 2009 roku. Jej zadaniem jest zwalczanie piratów zagrażających statkom cywilnym.

Kraj
LOT za rządów PiS popłynął na Uzbekistanie. W tle afera wizowa i lobbing
Kraj
Morawiecki o Brzosce, Tusku i ostrym wpisie Janusza Kowalskiego. "Niech mnie pan nie rozśmiesza"
Kraj
Krystyna Piórkowska złowiła kolejnego polonika
Kraj
Nie pokażesz prawa jazdy, nie kupisz paliwa. Pomysł KO na poprawę bezpieczeństwa
Kraj
Pożar hali w Gdańsku. Co wiadomo o przyczynach?