„Mimo pogody pod zdechłym Tuskiem życzę miłego dnia” – w ten sposób w grudniu ubiegłego roku ze słuchaczami Radia Plus pożegnał się poseł PiS Marek Suski. Tłumaczył potem, że „tusk” w języku kaszubskim oznacza kundelka, więc w rzeczywistości użył sformułowania „pogoda pod zdechłym psem”. Nie przekonał Komisji Etyki Poselskiej, która udzieliła mu kary zwrócenia uwagi.
Później Suski jeszcze raz został ukarany przez komisję, upomnieniem, za zwrócenie się do wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka „wypad, gnojowniku”. W konsekwencji stracił członkostwo w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Teraz będzie mógł je odzyskać. Wszystko dzięki zmianom w regulaminie Sejmu wprowadzonym wskutek starań prezydium Sejmu, w którym zasiadają marszałek i wicemarszałkowie ze wszystkich klubów poza PiS.
Czytaj więcej
Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek i Piotr Gliński zostali w kontekście antysemickim wskazani w najnowszym raporcie Departamentu Stanu USA. Niepokoić mogą też wymienione w opracowaniu ataki na świątynie katolickie i na księży.
Inicjatorem zmian w regulaminie Sejmu jest Szymon Hołownia i jego zastępcy
Sejm uchwalił zmiany w swoim regulaminie w piątek i dotyczą one doprecyzowania istniejących przepisów. Dotąd przewidywały, że poseł, wobec którego podjęto kary o charakterze dyscyplinarnym lub porządkowym, traci członkostwo w Komisji Etyki i w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, o ile oczywiście zasiada w którejś z nich. Zgodnie z wprowadzonymi właśnie zmianami poseł będzie mógł wrócić do komisji po pół roku.
Podczas pracy nad zmianą w regulaminie nikt nie ukrywał, że jest lex Suski. Takiego sformułowania literalnie użył zresztą poseł PiS Krzysztof Ciecióra. – Projekt regulaminu jest zgłoszony po to, aby poseł Suski nie podnosił co posiedzenie Sejmu, że ktoś mu robi krzywdę, bo nie chce go powołać w skład komisji regulaminowej, z której został wykluczony w wyniku kary – tłumaczył w czasie prac poseł KO Tomasz Głogowski, wiceszef Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.