Aktualizacja: 22.11.2024 01:49 Publikacja: 23.11.2023 03:00
Poczta Polska wydała znaczek z okazji 340-lecia odsieczy pod Wiedniem (na zdjęciu wersja z perforacją)
Foto: mat. pras.
Obraz Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”, a właściwie jego centralna część z postacią króla na koniu, widnieje na znaczku pocztowym o wartości 13 zł. Poczta Polska wyemitowała go z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Został wydany w kilku wersjach, z których największe zainteresowanie budził folder zawierający m.in.: opis bitwy, kopię listu, który dzień po zwycięstwie Jan III Sobieski wysłał do królowej Marysieńki, oraz kopertę ostemplowaną w pierwszym dniu obiegu znaczka. Folder zawierał znaczek bez perforacji. Oznacza to, że gdyby ktoś chciał go nakleić, musiałby go wcześniej wyciąć nożyczkami.
Jak wygląda praca fotografa politycznego od kuchni? W dzisiejszym odcinku Michał Kolanko rozmawia z Łukaszem Kamińskim, fotografem, który przez lata uwieczniał polityków, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas kampanii i codziennej pracy.
Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online. Jednocześnie seniorzy wyrazili swoje obawy co do przyszłości – w obszarach dotyczących zdrowia, finansów oraz życia społecznego. Wszystkie te informacje zebrała Fundacja SeniorApp w ramach badania „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” 2024. Wyniki zaprezentowano 29 października w Warszawie podczas inauguracji już IV edycji raportu pod tym samym tytułem.
1 października ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic, zapewniającego wsparcie rodzicom małych dzieci. Aktywny rodzic to nowy rządowy program, kierowany do wszystkich rodziców dzieci w wieku między 12 a 35 miesiącem życia, będący elementem kompleksowej reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi do lat 3. Celem programu jest wspomożenie rodziców podejmujących zatrudnienie albo powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim oraz tych, którzy wychowując dziecko w domu, pozostają nieaktywni zawodowo.
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej w Polsce zaprojektowane produkty i usługi. Jury tego niezwykle prestiżowego konkursu przyznało łącznie 19 nagród.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację przez zarząd Poczty Polskiej wybranych inwestycji w latach 2020–2023, zwłaszcza w zakresie transformacji cyfrowej. Stwierdzone w toku kontroli nieprawidłowości miały przekroczyć 113 mln zł.
Nie będzie potrzebne awizo i stanie w kolejce na poczcie. Urzędy będą wysyłały do petentów e-polecony.
Z listów poleconych w wersji elektronicznej można już korzystać. Od nowego roku wejdzie także obowiązek dotyczący e-Doręczeń. Które podmioty muszą obowiązkowo wdrożyć to rozwiązanie? Jakie terminy obowiązują?
Nie sposób nie dostrzec, że na lekkość Poczty Polskiej w podejściu do tematu ochrony danych osobowych mają wpływ dotychczasowe działania prezesa UODO, a właściwie ich brak.
9 października to Światowy Dzień Poczty oraz Znaczka Pocztowego, upamiętniający podpisanie Traktatu Berneńskiego, który powołał do życia Światowy Związek Pocztowy. Z tej okazji na całym świecie organizowane są wydarzenia promujące filatelistykę.
Kierowana przez Rafała Brzoskę firma InPost otworzyła największy hub logistyczny w Polsce. Firmy kurierskie spodziewają się świetnego końca roku, ale klienci muszą się liczyć z wyższymi cenami.
Szanse na odzyskanie nieprawidłowo wydanych pieniędzy są bardzo niewielkie – przyznał w rozmowie z Joanną Ćwiek wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński, mówiąc o rozliczeniach w Spółkach Skarbu Państwa. - Jeżeli ktoś wydaje nieprawidłowo na przykład 18 milionów złotych, to szanse, że uda się to odzyskać, są mizerne. Pozostaje kwestia przywrócenia elementarnego poczucia sprawiedliwości, ukarania odpowiedzialnych za to osób - dodał.
Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organizacji zajmujących się pomocą powodzianom trafią do potrzebujących. Zostaną przekazane organizacjom pożytku publicznego wspierającym poszkodowanych przez żywioł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas