Krzyż ze zniczy na rocznicę katastrofy

PiS nie weźmie udziału w państwowych obchodach rocznicy katastrofy – ustaliła „Rz”

Publikacja: 09.02.2011 01:44

Krzyż z Krakowskiego Przedmieścia przeniesiono do kościoła Św. Anny

Krzyż z Krakowskiego Przedmieścia przeniesiono do kościoła Św. Anny

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

– Trudno jest stanąć w jednym szeregu z ludźmi, którzy ukrywają przed Polakami prawdę – potwierdza ustalenia „Rz” Adam Hofman, rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS.

Oficjalnie politycy PiS nie chcą jeszcze rozmawiać o szczegółach obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęli para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 inne osoby lecące rządowym Tu-154 na uroczystości do Katynia.

– Na pewno nie zorganizujemy centralnych uroczystości na Wawelu (tak informowała niedawno „Gazeta Wyborcza” – red.). Jak co miesiąc spotkamy się w Warszawie na mszy świętej i złożymy kwiaty na grobach naszych przyjaciół – mówi „Rz” Joachim Brudziński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS. – Jest dużo inicjatyw, ale nie zapadły decyzje, które z nich zostaną zorganizowane.

"Jak co miesiąc spotkamy się w Warszawie na mszy świętej "Joachim Brudziński, poseł PiS

Ale jak dowiedziała się „Rz”, wstępny projekt uroczystości rocznicowych z udziałem polityków partii Jarosława Kaczyńskiego jest już znany. Liderzy PiS wezmą udział m.in. w pikiecie przed Pałacem Prezydenckim, wieczornym czuwaniu i uroczystym koncercie. Większa część z tych wydarzeń nie będzie jednak organizowana pod partyjnym szyldem.

– Nie chcemy ograniczać obchodów tylko do sympatyków PiS, a tak by się mogło stać, gdyby były organizowane pod naszym własnym szyldem – mówi „Rz” członek władz Klubu PiS.

Dodaje, że większa część obchodów zostanie zorganizowana przez sympatyzujące z PiS organizacje społeczne, m.in. Klub „Gazety Polskiej” i Ruch 10 kwietnia.

Marcin Roszkowski z Ruchu 10 Kwietnia pytany przez „Rz” o organizację obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej przekonuje, że na tym etapie nie może jeszcze nic powiedzieć.

Klub „Gazety Polskiej” organizuje 9 kwietnia pikietę przed Ambasadą Rosyjską w Warszawie. Tomasz Sakiewicz, naczelny „Gazety Polskiej”, 1 lutego apelował na portalu tygodnika: „Spotkajmy się pod rosyjską ambasadą i zażądajmy uczciwego śledztwa”. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz”, posłowie PiS najprawdopodobniej pojawią się na tej pikiecie.

Z kolei 10 kwietnia po tradycyjnej comiesięcznej mszy świętej politycy PiS wezmą udział w pikiecie przed Pałacem Prezydenckim. Ma tam zostać ustawiony krzyż ze zniczy i kwiatów. Swoistą wartę mają przy nim trzymać przedstawiciele różnych grup i środowisk, m.in. kibice piłkarscy i działacze „Solidarności”.

Wieczorem 10 kwietnia środowiska związane z PiS chcą na placu Teatralnym w Warszawie zorganizować koncert poświęcony ofiarom katastrofy. Po jego zakończeniu widzowie mają przemaszerować na Krakowskie Przedmieście przed

Pałac Prezydencki. Niewykluczone, że przemarsz zamieni się w dużą antyrządową manifestację, bo do Warszawy na rocznicowe uroczystości chce przyjechać spora grupa działaczy „Solidarności” ze Śląska i Pomorza (m. in. ze Stoczni Gdańskiej).

W Poznaniu 10 kwietnia na pomniku Ofiar Katynia i Sybiru będzie odsłonięta tablica z napisem „W rocznicę tragedii – Wielkopolanie”. Projekt przygotowały: poznański IPN, wielkopolska „S” i stowarzyszenie Katyń. Z kolei w Krakowie uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbędą się 18 kwietnia – w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Obchody organizuje Klub „Gazety Polskiej”.

 

 

Bronisław Komorowski już 3 kwietnia wraz z Rodzinami Katyńskimi pojedzie do Katynia oddać hołd zamordowanym tam polskim oficerom. Ma również odwiedzić miejsce, gdzie 10 kwietnia rozbił się rządowy tupolew.Do Smoleńska w rocznicę katastrofy wybiera się część rodzin ofiar wypadku.Ewa Komorowska, wdowa po zmarłym w katastrofie wiceministrze obrony Stanisławie Komorowskim, wysłała list, w którym proponuje utworzenie specjalnego telemostu Smoleńsk – Warszawa, by rodziny, które na wyjazd do Rosji się nie zdecydują, mogły oglądać uroczystości w stolicy.

10 kwietnia w Warszawie z inicjatywy hierarchów Kościoła katolickiego ma zostać odprawiona uroczysta msza św. w archikatedrze warszawskiej. „Nasze modlitewne spotkanie będzie okazją do wyrażenia solidarności z Rodzinami ofiar katastrofy” – napisał pod koniec stycznia w liście do hierarchów abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu.Scenariusz rządowych obchodów rocznicy nie jest jeszcze znany.

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne