Mężczyznę, który miał zlecić zabójstwo Zbigniewa Ziobry, ściga policyjna supergrupa. Jacy policjanci wchodzą w skład takich grup?
Głównym wyznacznikiem jest lokalizacja. W skład zespołu wejdą osoby pracujące np. w pionie kryminalnym komendy wojewódzkiej lub terenowej komórce Centralnego Biura Śledczego Policji na danym terenie. Muszą one znać specyfikę lokalnego środowiska przestępczego i mieć sieć kontaktów, które do niego doprowadzą. Do nich dobiera się funkcjonariuszy z CBŚP czy z Komendy Głównej Policji, bo działania takiej grupy trzeba skoordynować z innymi służbami i komórkami policji w kraju albo za granicą. W zwalczaniu przestępczości najlepsze efekty przynosi współpraca między komórkami, a nie rywalizacja i niechęć do dzielenia się wiedzą.
Jakie umiejętności musi mieć wybrany do grupy policjant?
Podstawowy warsztat nie odbiega od tego u innych funkcjonariuszy operacyjnych. Znaczenie mają pasja, determinacja do mozolnej, żmudnej pracy, w której nie można się zniechęcać. Funkcjonariusze z grup zadaniowych muszą być mobilni przez całą dobę. Są gotowi zerwać się w środku nocy, żeby pojechać w zupełnie inny rejon Polski albo za granicę.
W CBŚP przydaje się znajomość języków obcych?