Izraelczycy wyhodowali w kosmosie mięso

Izraelscy astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z niewielkiej ilości wołowej tkanki mięśniowej wyhodowali stek. - To dowód na to, że mięso można wytwarzać zawsze i wszędzie, w każdych warunkach - powiedział Didier Toubia, dyrektor generalny Aleph Farms, startupu, który opracował eksperyment.

Aktualizacja: 11.10.2019 13:26 Publikacja: 11.10.2019 10:41

Izraelczycy wyhodowali w kosmosie mięso

Foto: Stock Adobe

amk

- Ten wspólny eksperyment stanowi znaczący pierwszy krok w kierunku realizacji naszej wizji zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń, przy jednoczesnym zachowaniu zasobów naturalnych - powiedział Toubia.

Astronauci przeprowadzili eksperyment w rosyjskim segmencie stacji kosmicznej, przy użyciu drukarki 3D, stworzonej przez rosyjską firmę 3D Bioprinting Solutions.

Wyhodowane w kosmosie steki powstały z niewielkiej ilości wołowej tkanki mięśniowej zabranej na pokład statku kosmicznego. Maleńki stek ma na razie 3 mm szerokości, smakiem i teksturą bardzo przypomina naturalna wołowinę.

Aleph Farms, startup, który rozpoczął działalność w 2017 roku, w grudniu 2018 ogłosił, że wyhodował mięso w warunkach laboratoryjnych. Hodowla steku trwała 3 tygodnie.

Zwolennicy takiej metody produkcji mięsa podkreślają, że jest ona znacznie bardziej humanitarna, zmniejsza cierpienia zwierząt i radykalnie może ograniczyć produkcję dwutlenku węgla, a także - ograniczyć zużycie wody.

Pierwszy laboratoryjny burger został wyhodowany w 2013 roku przez duńskich naukowców z uniwersytetu w Maastricht, ale koszt tej produkcji był bardzo wysoki - ponad 300 tys. dolarów.

Koszty te jednak maleją - w ubiegłym roku funt (niecałe 0,5 kilograma) mielonej wołowiny wyprodukowanej przez amerykańska firmę Memphis Meats kosztował 2400 dolarów.

Każdy kawałek steku wyhodowanego przez Aleph Farms to koszt ok. 50 dolarów.

Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Kosmos
Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców