Poszukiwacz czarnych dziur

Po kilkakrotnym przekładaniu terminu startu w kosmos wyruszył amerykański teleskop NuSTAR

Publikacja: 13.06.2012 19:10

Teleskop NuSTAR

Teleskop NuSTAR

Foto: AFP

Na orbitę satelita został wyniesiony przez rakietę Pegasus, podwieszoną pod samolotem transportowym L- 1011 i startującą poziomo. Kiedy rakieta została uruchomiona samolot startujący z bazy na Atolu Kwajalein był na wysokości prawie 12 kilometrów ponad powierzchnią Pacyfiku.

Orbitalny teleskop NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) to instrument nastrojony na wykrywanie fotonów wysokiej energii wytwarzanych przez turbulencje u progu supermasywnych czarnych dziur. To pierwszy satelita, który może rozwiązać zagadkę promieniowania rentgenowskiego wysokiej energii. Rejestrując taki rodzaj promieniowania satelita będzie tworzyć obrazy nieba.

To jedna z pierwszych misji NASA po ostatnich cięciach budżetowych. Misja — jak na standardy kosmicznej astronomii — ma skromny budżet. Kosztuje zaledwie165 milionów dolarów.

Teleskop wykona przeglądy nieba w poszukiwaniu nie tylko czarnych dziur, ale także śladów śladów supernowych. Będzie też prowadził obserwacje atmosfery słonecznej i przyjrzy się ciemnej materii. Powstaną obrazy 100 razy dokładniejsze, niż uzyskiwane przez dzisiejsze teleskopy kosmiczne.

Promienie rentgenowskie wymagają teleskopu o dużej ogniskowej, dlatego NuSTAR do pracy będzie gotowy dopiero po rozłożeniu 10 metrowego masztu na orbicie.

Promienie rentgenowskie są trudne do skupienia, ponieważ mają tendencję do penetracji, a nie odbijania się od lustra. Mogą być odbijane tylko pod pewnym kątem. Zwierciadła musza być umieszczone w stożkowych muszlach, (podobnych do rosyjskich matrioszek, wkładanych jedne w drugie). NuSTAR ma133 takie lustra.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców