Brytyjscy naukowcy uzyskali nowe informacje o jednym z 20 największych podmorskich kraterów. Zbadany obiekt znajduje się u wybrzeży Afryki, a badacze interesują się nim z kilku powodów. Najnowsze badania krateru mogą potwierdzać ciekawą teorię.
Jak i kiedy powstał krater Nadir?
Za odkryciem i badaniem podmorskiego krateru stoi dr Uisdean Nicholson z brytyjskiego Uniwersytetu Heriot-Watt. Blisko 9-kilometrowa depresja na dnie morza została odkryta w 2022 roku, ale naukowcy nie byli pewni przyczyn jej powstania. Jak podaje BBC, po dwóch latach dalszych badań eksperci mają pewność, że krater to pozostałość po uderzeniu asteroidy. Grupa badaczy pod kierunkiem doktora Nicholsona nie jest w stanie określić precyzyjnej daty zdarzenia. Za punkt odniesienia w czasie przyjęto jednak uderzenie asteroidy, która zapoczątkowała proces wymierania dinozaurów. Badacze zakładają, że podobny, mniejszy obiekt uderzył w Ziemię pod koniec okresu kredowego.
Kula ognia i tsunami. Jak przebiegało uderzenie asteroidy?
Struktura krateru Nadir została dokładnie zbadana przez zespół naukowców z Edynburga. Opisanie scenariusza gigantycznego uderzenia było możliwe m.in. dzięki analizie danych 3D o wysokiej rozdzielczości. Badacze oszacowali, że asteroida miała maksymalnie do 500 m szerokości. Obiekt mógł uderzyć w Ziemię z prędkością 72 tys. km/h. Tak silne zderzenie wywołało falę tsunami o szacunkowej wysokości co najmniej 800 metrów.
Czytaj więcej
Nowo odkryta asteroida, nazwana 2024 PT5, zostanie tymczasowo przechwycona przez ziemską grawitację i będzie krążyć wokół naszej planety od 29 września do 25 listopada. Następnie skała kosmiczna powróci na orbitę wokół Słońca.
Doktor Nicholson opisał na łamach BBC, jak w dzisiejszych czasach wyglądałoby zderzenie podobnego obiektu z Ziemią. “Wyobraź sobie, że asteroida uderza w Glasgow, a ty jesteś w Edynburgu, około 50 km dalej. Kula ognia byłaby około 24 razy większa od Słońca na niebie – wystarczająco, aby podpalić drzewa i rośliny w Edynburgu” – podkreśla ekspert. Dalsze etapy “czarnego scenariusza” obejmowałyby silny podmuch powietrza i wstrząs sejsmiczny, a następnie tsunami. Według szacunkowych danych, asteroida, która utworzyła krater Nadir, wywołała wstrząsy sejsmiczne o sile co najmniej 7 stopni w skali Richtera.