Nowe odkrycie starego łazika

Wysłużony robot Opportunity przesłał na Ziemię zdjęcia tajemniczych obiektów na Czerwonej Planecie

Publikacja: 18.09.2012 00:28

Jedno ze zdjęć przesłanych przez Opportunity

Jedno ze zdjęć przesłanych przez Opportunity

Foto: AFP/NASA

Łazik znalazł kuleczki mające ok. 3 mm średnicy „wlepione" w grunt planety. W tym miejscu, na zachodnim brzegu krateru Endeavour zwanym Kirkwood, z powierzchni  wystają duże fragmenty skał. Na pierwszy rzut oka obiekty przypominają struktury,  jakie łazik odkrył w miejscu lądowania w 2004 r. Tamte  bogate w żelazo bąble badacze nazwali jagodami.

– To  jedno z najbardziej niezwykłych zdjęć misji, jakie otrzymaliśmy – powiedział  Steve Squyres, główny badacz misji Opportunity z Cornell University. – Kirkwood jest pełne tych małych kuleczek.  Myślałem, że to tamte  „jagody", ale to jest coś zupełnie innego.

Dowiodła tego  analiza za pomocą instrumentu  APXS do badania  składu chemicznego skał na ruchomym ramieniu  łazika.  Tamte „jagody" rejestrowane wcześniej przez Opportunity zostały utworzone przez działanie wody wewnątrz skał i są dowodem dawnego wilgotnego środowiska Marsa. Powstawały, gdy minerały wytrąciły się z wody i utworzyły twarde jądra wewnątrz skał.

–  Odkryte teraz kuleczki wydają się być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Są zupełnie inne od tamtych sprzed lat – mówi Squyres. – Przed nami więc wspaniała zagadka geologiczna. Rozwiązanie jej zajmie trochę czasu. Pozwolimy  mówić skałom i zachowamy otwarty umysł.

Łazikowi wystarczy energii. Na południowej półkuli Marsa w tym miesiącu przychodzi moment równonocy wiosennej  i  światło bez trudu naładuje panele słoneczne.

– Łazik jest w bardzo dobrym stanie, biorąc pod uwagę osiem i pół roku pracy – podkreśla  menedżer projektu John Callas z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Kosmos
Doba na Uranie jest dłuższa niż sądzono. Nowe obliczenia naukowców