Chiński skok na stację orbitalną

Najmłodsze w klubie zdobywców kosmosu państwo testuje technologie niezbędne do stałej obecności ludzi w przestrzeni

Publikacja: 12.06.2013 01:21

Trzyosobowa załoga dotrze na orbitę po 40 godzinach lotu z Ziemi

Trzyosobowa załoga dotrze na orbitę po 40 godzinach lotu z Ziemi

Foto: AP

Astronauci  wystartowali na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-10. Trzyosobowa załoga ruszyła wczoraj kilkanaście minut przed południem (czasu polskiego) z bazy Jiuquan w Mongolii Wewnętrznej. Na orbitę statek wyniosła rakieta Długi Marsz.

Od momentu startu do osiągnięcia odpowiedniej pozycji na orbicie na wysokości 335 km od powierzchni Ziemi upłynie 40 godzin.

Dowódca misji Nie Haisheng i załoga – Zhang Xiaoguang i Wang Yaping – spędzą dwa tygodnie, pracując na znajdującej się od dwóch lat na orbicie stacji Tiangong-1 (Niebiański Pałac). W tej trójce jest aż dwoje debiutantów, tylko dowódca jest doświadczonym astronautą, brał udział w wyprawie Shenzhou-6.

– Załoga będzie ćwiczyła dokowanie – powiedziała Wu Ping, rzeczniczka chińskiego programu lotów załogowych cytowana przez agencję  Xinhua.  – Operacja będzie powtórzona dwukrotnie, raz ręcznie, raz automatycznie.

Wang Yaping jest drugą Chinką, która została wysłana w przestrzeń kosmiczną. To jej przypadnie w udziale prowadzenie pierwszej lekcji z pokładu stacji kosmicznej dla uczniów chińskich szkół – podobnie jak robią to Amerykanie.

To piąta chińska załogowa misja, jak dotąd najdłuższa. Od 2003 roku, kiedy w kosmos poleciał Yang Liwei, orbitę odwiedziło ośmiu  astronautów z tego kraju. Shenzhou-10 to ostatni etap przygotowań do projektowanej stałej stacji orbitalnej. Pekin ma nadzieję, że na orbitę trafi w ciągu dekady.

W czerwcu 2012 roku załoga poprzedniej misji Shenzhou-9 prowadziła test i pozostawiła statek załogowy złączony z modułem orbitalnym przez prawie 10 dni.

– Dotychczas  przeprowadziliśmy tylko trzy próbne dokowania – wyjaśniła Wu Ping. – Potrzebujemy więcej testów i musimy się przekonać, że nasi astronauci są w stanie  pozostać  na orbicie dłużej, a stacja zapewni warunki niezbędne do pracy.

Tiangong-1 to prototyp przyszłej stacji. Od kiedy został umieszczony na orbicie w roku 2011, służył do testowania techniki dokowania na orbicie.

8,5-tonowa stacja w porównaniu z 400-tonową Międzynarodową Stacją Kosmiczną to liliput. Jest o połowę mniejsza od pierwszej na świecie – radzieckiej stacji orbitalnej Salut.

Ta stała chińska stacja ma być znacznie większa – będzie ważyła ok. 60 ton i składała się z wielu modułów. Na orbicie ma pracować przez wiele lat. Zaopatrzenie mają dostarczać statki bezzałogowe.

Kosmos
Czy za osiem lat asteroida uderzy w Ziemię? NASA i ESA już mają pewność
Kosmos
Niezwykłe zjawisko na niebie już 28 lutego. Następne takie dopiero za 136 lat
Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?