NASA od 2020 roku zacznie wysyłać ekwipunek na Księżyc

Po raz pierwszy od lat siedemdziesiątych Stany Zjednoczone planują wysłać sprzęt na powierzchnię Księżyca. Misje w 2020 i 2021 roku mają przygotować NASA na ponowne lądowanie człowieka na ziemskim satelicie w 2024 roku.

Aktualizacja: 31.05.2019 22:30 Publikacja: 31.05.2019 22:16

NASA od 2020 roku zacznie wysyłać ekwipunek na Księżyc

Foto: AFP PHOTO / NASA

qm

Amerykańska agencja kosmiczna wybrała amerykańskie firmy Astrobotic, Intuitive Machines i Orbit Beyond do wysyłania instrumentów i innych urządzeń naukowych na Księżyc w ramach programu Artemis.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa przyspieszyła harmonogram ponownego wysłania ludzi na Księżyc. Nowa data docelowa to 2024 rok - została przesuniętą o cztery lata.

Każda firma opracowała lądowniki księżycowe o różnych rozmiarach i kształtach: jeden jest wysoki, a dwa pozostałe są bardziej zwarte - pisze agencja AFP. Lądowniki dostarczą także do 23 małych ładunków sprzętu  NASA. Instrumenty mają gromadzić informacje, które pomogą astronautom później wylądować, nawigować i chronić się przed promieniowaniem.

Orbit Beyond wyląduje na Mare Imbrium, równinie lawy w kraterze księżycowym, do września 2020 roku. W przestrzeń kosmiczną ładunek zostanie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Po wystrzeleniu przez jedną z rakiet SpaceX firmy Falcon 9. Intuitive Machines ma wylądować do lipca 2021 na Oceanous Procellarum, ciemnej plamie na Księżycu, widocznej z Ziemi. Również tutaj za start odpowiadać będzie SpaceX. Z kolei Astrobotic, który ma siedzibę w Pittsburghu, do lipca 2021 roku ma wylądować na małym morzu księżycom Lacus Mortis. Firma musi jeszcze wybrać rakietę dostawczą.

NASA przyznała firmom 77-97 milionów dolarów na rozwój ich lądowników.

Stany Zjednoczone ostatnio wysłały załogową misję na Księżyc w 1972 roku, przy okazji ostatniej misji Apollo. Dość regularnie wysyła też sondy na orbitę, ale na powierzchni lądują inni - ostatnio dwukrotnie Chińczycy. Nieudaną bezzałogową misję wysłał także Izrael.

Kosmos
Okrycia na Marsie. Łazik Perseverance pobrał próbkę skały „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kosmos
Co pogarsza wzrok astronautów? Ważne wyniki eksperymentów polskich badaczek
Kosmos
Tajemniczy „śpiew” z kosmosu. Badacze zaskoczeni nową lokalizacją sygnału
Kosmos
Asteroida zbliża się do Ziemi. Zderzenie jest możliwe, wiadomo kiedy
Kosmos
Pierwsze centrum danych na Księżycu o krok. Instalację wyniesie rakieta Falcon 9 SpaceX