Jak kosmos "broni się" przed ludźmi

Umysł pragnie podróży do gwiazd, a mózg mówi: nie! Kolejne badania nad reakcjami ciała na podróż kosmiczną nie tchną optymizmem. Pokonujemy bariery techniczne, ale biologia protestuje.

Aktualizacja: 08.08.2019 16:00 Publikacja: 08.08.2019 15:53

Jak kosmos "broni się" przed ludźmi

Foto: stock.adobe.com

Naukowcy przewidują, że podczas misji w kosmosie, jeden na pięciu astronautów może doświadczać zachowania przypominającego lęk, a jeden na trzech różnego rodzaju upośledzeń pamięci. Ponadto osoby długotrwale wystawione na promieniowanie kosmiczne mogą mieć problemy z podejmowaniem decyzji.

We wcześniejszych eksperymentach, przeprowadzanych na myszach, stosowano krótkotrwałe ekspozycje na promieniowanie w większej dawce, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. Aby zbadać w jaki sposób takie podróże mogą wpłynąć na układ nerwowy, Charles Limoli i współpracownicy z University of California, Irvine, Stanford University, Colorado State University i Eastern Virginia School of Medicine postanowili odtworzyć warunki panujące podczas sześciomiesięcznego lotu. Wystawili myszy na chroniczne, niskie dawki promieniowania kosmicznego. Okazało się, że ekspozycja ta zaburzyła sygnalizację komórkową w hipokampie i korze przedczołowej, powodując upośledzenie uczenia się i pamięci. Naukowcy zaobserwowali też zwiększone zachowania lękowe, co oznacza, że promieniowanie wpłynęło również na ciało migdałowate.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?
Kosmos
Tajemnicze rozbłyski nad Polską. Jest komentarz szefa MON