Jak kosmos "broni się" przed ludźmi

Umysł pragnie podróży do gwiazd, a mózg mówi: nie! Kolejne badania nad reakcjami ciała na podróż kosmiczną nie tchną optymizmem. Pokonujemy bariery techniczne, ale biologia protestuje.

Aktualizacja: 08.08.2019 16:00 Publikacja: 08.08.2019 15:53

Jak kosmos "broni się" przed ludźmi

Foto: stock.adobe.com

Naukowcy przewidują, że podczas misji w kosmosie, jeden na pięciu astronautów może doświadczać zachowania przypominającego lęk, a jeden na trzech różnego rodzaju upośledzeń pamięci. Ponadto osoby długotrwale wystawione na promieniowanie kosmiczne mogą mieć problemy z podejmowaniem decyzji.

We wcześniejszych eksperymentach, przeprowadzanych na myszach, stosowano krótkotrwałe ekspozycje na promieniowanie w większej dawce, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. Aby zbadać w jaki sposób takie podróże mogą wpłynąć na układ nerwowy, Charles Limoli i współpracownicy z University of California, Irvine, Stanford University, Colorado State University i Eastern Virginia School of Medicine postanowili odtworzyć warunki panujące podczas sześciomiesięcznego lotu. Wystawili myszy na chroniczne, niskie dawki promieniowania kosmicznego. Okazało się, że ekspozycja ta zaburzyła sygnalizację komórkową w hipokampie i korze przedczołowej, powodując upośledzenie uczenia się i pamięci. Naukowcy zaobserwowali też zwiększone zachowania lękowe, co oznacza, że promieniowanie wpłynęło również na ciało migdałowate.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Kosmos
Naukowcy odkryli związek między rozbłyskami słonecznymi a migotaniem pętli koronalnych. To pomoże w prognozowaniu kosmicznej pogody
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kosmos
Dwa zaćmienia Słońca w 2025 roku. Kiedy są? Czy będą widoczne w Polsce?
Kosmos
Zaskakujące wyniki badań supermasywnych czarnych dziur. Podważają dotychczasową teorię
Kosmos
Naukowcy wykryli zaskakujące zjawisko na skraju supermasywnej czarnej dziury
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kosmos
Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego