Zmarł biskup Pieronek, twarz Kościoła otwartego

Zmarł bp Tadeusz Pieronek (1934–2018)

Publikacja: 27.12.2018 18:04

Zmarł biskup Pieronek, twarz Kościoła otwartego

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W wieku 84 lat zmarł w czwartek biskup Tadeusz Pieronek. W ostatnich latach był jednym z najbardziej wyrazistych polskich hierarchów, a dla wielu wręcz kontrowersyjnym – nie ukrywał swojej rezerwy wobec polskiej prawicy, nie szczędził też słów krytyki pod adresem biskupów.

Urodził się w październiku 1934 roku w Radziechowach. Po studiach seminaryjnych w Krakowie studiował prawo kanoniczne na KUL, a potem na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem kard. Karola Wojtyły, a także kard. Franciszka Macharskiego. Pracował m.in. w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie, był członkiem zespołu ds. przekładu na język polski kodeksu prawa kanonicznego. W 1989 roku Jan Paweł II powołał go w skład Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Wykładał na wielu polskich i zagranicznych uczelniach.

25 marca 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej, a święceń biskupich udzielał mu osobiście Jan Paweł II. W Episkopacie Polski był najpierw zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993–1998 sekretarzem generalnym. W latach 1998–2001 przewodniczył też Kościelnej Komisji Konkordatowej. Był również członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Nie stronił od mediów, a swoimi wypowiedziami często narażał się na krytykę ze strony innych biskupów.

Po przejściu na emeryturę zamieszkał na Wawelu i poświęcił się propagowaniu nauczania Jana Pawła II. Był m.in. członkiem Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, uczestniczył w pracach kapituły Nagrody Totus. Po śmierci Jana Pawła II brał udział w procesie jego beatyfikacji – był przewodniczącym Trybunału Rogatoryjnego w Krakowie.

Był wielkim zwolennikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej. W 2000 roku został przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowych Konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

Był m.in. kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości