W sprawie deklaracji wiary dr Półtawska napisała list otwarty do środowisk medycznych, który dotarł także do „Rz". - Od dawna dziennikarze usiłują mnie namówić na wywiad z tej okazji (kanonizacji – red.), bo „ja wiem więcej", gdyż miałam okazję tyle lat współpracować z Księdzem Karolem Wojtyłą, potem Biskupem, Kardynałem i wreszcie z Papieżem – Wielkim Rodakiem. Tak, wiem więcej i właśnie chcę napisać o tym, czego On oczekiwał od lekarzy – pisze w liście Półtawska i dodaje, że Jan Paweł II „widział szczególną odpowiedzialność lekarzy, nie tylko za zdrowie, ale za los pacjenta, wręcz za jego wieczność. Bolał nad tym, że techniczny rozwój w medycynie zagraża etyce i że rady i działania lekarzy stanowią zagrożenie świętości rodziny i miłości ludzkiej".
Półtawska wyjaśnia, że najlepszym sposobem na uczczenie kanonizacji Jana Pawła II będzie podpisanie przez lekarzy deklaracji wiary. - Pomysł dyktuje mi po prostu sumienie, po prostu muszę – stwierdza lekarka.
„Deklaracja wiary" dr Półtawskiej składa się z sześciu punktów. Lekarze, którzy ją podpiszą stwierdzą m.in. ,że „ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne", a moment poczęcia człowieka jest decyzją Boga. Dalej Półtawska proponuje przyjęcie prawdy, że „płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej". W ostatnim – szóstym punkcie – dr Półtawska zapisała, że każdy katolicki lekarz ma prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.
- Pomysł niezwykły i bardzo teraz potrzebny. Jestem tym listem poruszona – mówi rp.pl prof. Alina Midro, genetyk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i członek zespołu episkopatu ds. bioetycznych.
Deklarację dr Wandy Półtawskiej można podpisywać także w Internecie pod adresem: www.deklaracja-sumienia.pl oraz www.deklaracja-wiary.pl