Reklama
Rozwiń

Sąd pyta TSUE o zawieszenie sprawy przeciw Getin Noble Bank

Warszawski Sąd Apelacyjny kieruje do TSUE pytanie prejudycjalne czy wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o zawieszenie postępowania ze względu na restrukturyzację banku jest dla sądu wiążący, w świetle dyrektywy konsumenckiej.

Publikacja: 10.03.2023 09:05

Sąd pyta TSUE o zawieszenie sprawy przeciw Getin Noble Bank

Foto: AdobeStock

W tym wypadku chodzi o Getin Noble Banku, będący w restrukturyzacji, a który ma wiele spraw w sądach.

Art. 176 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd zawiesza na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego postępowanie, w którym bank w trakcie restrukturyzacji jest stroną.

BFG skorzystał z tego przepisu w sprawie frankowiczki, która wygrała w pierwszej instancji sprawę z tym bankiem. Sąd ustalił, że jej umowa kredytu indeksowanego do CHF jest nieważna i zasądził na rzecz powódki dochodzone kwoty, czyli spłacone bankowi raty. Przed rozprawą apelacyjną BFG złożył wniosek o zawieszenie postępowania na podstawie art. 176 § 2 kpc.

Przeciwko jego uwzględnieniu oponowała pełnomocnik frankowiczki adwokat Joanna Wędrychowska, argumentując, że zastosowanie owego przepisu podważa ochronę konsumenta, który w takiej sytuacji nie może dokończyć procesu przeciwko bankowi, a jeśli nie uzyskał jeszcze sądowego zabezpieczenia w postaci wstrzymania spłat rat, to nie może bezpiecznie zaprzestać ich spłaty. I zasugerowała sądowi skierowania pytania do TSUE, które daje szanse jej klientce, ale też wielu kredytobiorcom w podobnej sytuacji, na wyjście z tego procesowego zapętlenia i zakończenie procesu.

W tej sytuacji Sąd Apelacyjny w osobie sędzi Jolanty Pyźlak zadecydował zwrócić się o rozstrzygnięcie tej kwestii do TSUE.

- Takie zawieszenie nie jest uzasadnione prawem Unii. Trzeba przypomnieć, że chodzi o zawieszenie, którego sąd musi dokonać i to na czas nieokreślony. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości zawieszenie może trwać do czasu powołania syndyka, czyli jest dokonywane na czas określony. Podobnie, w przypadku zawieszenia w wyniku śmierci strony, jeżeli nie zgłaszają się spadkobiercy sąd może doprowadzić do powołania kuratora spadku. Dlatego nie należy tu mówić jedynie o naruszeniu praw konsumenta z dyrektywy 93/13/EWG, ale z pozbawieniem prawa do sądu każdego klienta restrukturyzowanego banku - ocenia ten problem dr Mariusz Korpalski, radca prawny występujący w sprawach po stronie frankowiczów.

Sygn. akt. VI ACa 506/22

Czytaj więcej

Przymusowa restrukturyzacja pułapką dla frankowiczów
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku