Sąd pyta TSUE o zawieszenie sprawy przeciw Getin Noble Bank

Warszawski Sąd Apelacyjny kieruje do TSUE pytanie prejudycjalne czy wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o zawieszenie postępowania ze względu na restrukturyzację banku jest dla sądu wiążący, w świetle dyrektywy konsumenckiej.

Publikacja: 10.03.2023 09:05

Sąd pyta TSUE o zawieszenie sprawy przeciw Getin Noble Bank

Foto: AdobeStock

W tym wypadku chodzi o Getin Noble Banku, będący w restrukturyzacji, a który ma wiele spraw w sądach.

Art. 176 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd zawiesza na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego postępowanie, w którym bank w trakcie restrukturyzacji jest stroną.

BFG skorzystał z tego przepisu w sprawie frankowiczki, która wygrała w pierwszej instancji sprawę z tym bankiem. Sąd ustalił, że jej umowa kredytu indeksowanego do CHF jest nieważna i zasądził na rzecz powódki dochodzone kwoty, czyli spłacone bankowi raty. Przed rozprawą apelacyjną BFG złożył wniosek o zawieszenie postępowania na podstawie art. 176 § 2 kpc.

Przeciwko jego uwzględnieniu oponowała pełnomocnik frankowiczki adwokat Joanna Wędrychowska, argumentując, że zastosowanie owego przepisu podważa ochronę konsumenta, który w takiej sytuacji nie może dokończyć procesu przeciwko bankowi, a jeśli nie uzyskał jeszcze sądowego zabezpieczenia w postaci wstrzymania spłat rat, to nie może bezpiecznie zaprzestać ich spłaty. I zasugerowała sądowi skierowania pytania do TSUE, które daje szanse jej klientce, ale też wielu kredytobiorcom w podobnej sytuacji, na wyjście z tego procesowego zapętlenia i zakończenie procesu.

W tej sytuacji Sąd Apelacyjny w osobie sędzi Jolanty Pyźlak zadecydował zwrócić się o rozstrzygnięcie tej kwestii do TSUE.

- Takie zawieszenie nie jest uzasadnione prawem Unii. Trzeba przypomnieć, że chodzi o zawieszenie, którego sąd musi dokonać i to na czas nieokreślony. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości zawieszenie może trwać do czasu powołania syndyka, czyli jest dokonywane na czas określony. Podobnie, w przypadku zawieszenia w wyniku śmierci strony, jeżeli nie zgłaszają się spadkobiercy sąd może doprowadzić do powołania kuratora spadku. Dlatego nie należy tu mówić jedynie o naruszeniu praw konsumenta z dyrektywy 93/13/EWG, ale z pozbawieniem prawa do sądu każdego klienta restrukturyzowanego banku - ocenia ten problem dr Mariusz Korpalski, radca prawny występujący w sprawach po stronie frankowiczów.

Sygn. akt. VI ACa 506/22

Czytaj więcej

Przymusowa restrukturyzacja pułapką dla frankowiczów
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego