Obowiązkowe wyposażenie roweru

Młodszy aspirant Kowalski zatrzymuje rowerzystę. Rower stawia na kierownicy i siodełku. Następnie obraca przednim i tylnym kołem, naciskając jednocześnie hamulce. Jednak koła dalej się obracają. – Ma pan niesprawne hamulce – oznajmia rowerzyście. – Ale mam buty o mocnej podeszwie. Świetnie się nimi hamuje – zasłania się zatrzymany. Niestety taka linia obrony będzie nieskuteczna.

Aktualizacja: 10.04.2016 14:47 Publikacja: 10.04.2016 13:30

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Foto: 123rf

Nawet jeżeli hamowanie butami byłoby bardzo skuteczne (w co trudno raczej uwierzyć), nogi nie stanowią integralnej części roweru. Podobnie jak biała lub żółta lampka umieszczona na czole i gwizdek wiszący na szyi. Dodatkowy sprzęt, który ma przy sobie lub na sobie rowerzysta, w myśl przepisów nie stanowi wyposażenia roweru.

W co zatem musi być wyposażony rower, abyśmy z początkiem sezonu wyjechali na drogi i ścieżki rowerowe zgodnie z przepisami? Wymogi w tym zakresie zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity, DzU z 2015r., poz. 305). Zgodnie z § 53. 1. rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

- z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

- w kierunkowskazy, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,

- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zgodnie z tym przepisem dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

Z powyższego wynika, że obowiązkowym wyposażeniem roweru (nie rowerzysty) w każdych warunkach są: tylne, czerwone światło odblaskowe, przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz sygnał ostrzegawczy (dzwonek) o nieprzeraźliwym dźwięku. Natomiast jeżeli rowerzysta chciałby poruszać się po zmroku, przewiduje jazdę w tunelu lub w bardzo trudnych warunkach pogodowych, to wtedy do tego obowiązkowego wyposażenia dochodzą przednia i tylna lampa. Przednia w kolorze białym lub żółtym, tylna w kolorze czerwonym (zgodnie z prawem mogą to być lampy migające).

Jeszcze raz należy podkreślić, że przepis mówi o obowiązkowym wyposażeniu roweru, a nie rowerzysty. Stąd, jeżeli jedziemy w ciągu dnia, rower nie musi mieć przedniego oświetlenia (ani pozycyjnego, ani odblaskowego), a z tyłu tylko czerwone światło odblaskowe. Jednak już po zmroku obowiązek zainstalowania takich świateł się pojawia. I wtedy nie wystarczy, że rowerzysta wyjmie z kieszeni czołówkę i nałoży ją sobie na głowę. Wprawdzie będzie pewnie dobrze widoczny, ale po pierwsze taka lampa nie jest integralną częścią roweru, a po drugie może znajdować się wówczas na wysokości większej niż 1,5 metra od ziemi, co znowu jest niezgodne z przepisami (lampa nie może być zamontowana niżej niż 25 cm od powierzchni jezdni i powyżej 1,5 metra).

Podobnie będzie z sygnałem ostrzegawczym. Powieszenie sobie na szyi gwizdka, który miałby zastępować w razie potrzeby dzwonek, nie załatwia sprawy. Sygnał ostrzegawczy także ma być zamontowany na rowerze.

Na koniec warto podkreślić, że dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu należy zadbać o to, aby rower był wyposażony w dodatkowe elementy oświetlenia, czyli przede wszystkim odblaski na kołach (mogą to być np. opony z odblaskowym paskiem) i pedałach, nawet jeżeli nie są one obowiązkowe.

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego