Ważny wyrok TSUE w sprawie polskich kredytów frankowych

Jeśli konsument się temu sprzeciwia, sąd nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym prawa krajowego. A jeżeli umowa kredytu nie może dalej obowiązywać bez tego postanowienia, należy stwierdzić jej bezwzględną nieważność - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytu hipotecznego denominowanego w obcej walucie.

Publikacja: 08.09.2022 10:24

Ważny wyrok TSUE w sprawie polskich kredytów frankowych

Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Konsumenci, którzy zawarli umowy kredytu hipotecznego denominowanego we franku szwajcarskim, wystąpili do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia  z powództwem o stwierdzenie nieuczciwego charakteru  warunków umowy kredytowej dotyczących mechanizmu wymiany.

Sąd chciał najpierw ustalić, czy unijna dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich pozwala sądowi krajowemu zastąpić taki nieważny warunek umowy kredytu wykładnią oświadczenia woli stron albo zastosowaniem przepisu prawa krajowego o charakterze dyspozytywnym (czyli zawierającego normę prawną, której zastosowanie może być wolą stron wyłączone lub ograniczone), nawet jeśli konsument nie wyraża woli utrzymania ważności umowy. Z takim pytaniem polski sąd zwrócił się do Trybunału UE.

Pozostało 82% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
W sądzie i w urzędzie
Co z Marszem Niepodległości w stolicy? Jest decyzja sądu
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Administracja państwowa
Koniec z pracą urzędów od 8.00 do 16.00. Co chce zrobić rząd?