Wiceszef MSZ Rosji wskazuje kluczowy warunek zakończenia wojny na Ukrainie

Aleksandr Gruszko, wiceszef rosyjskiej dyplomacji, w rozmowie z telewizją Rossija-24 wskazał jaki jest - z perspektywy Moskwy - kluczowy warunek ewentualnego porozumienia ws. zakończenia wojny na Ukrainie (Gruszko nie używa słowa „wojna”, mówi o „konflikcie”).

Publikacja: 24.01.2025 10:11

Zaporoże, skutki rosyjskiego ataku

Zaporoże, skutki rosyjskiego ataku

Foto: REUTERS/Stringer

arb

Z wypowiedzi Gruszki wynika, że Rosja uzależnia ewentualne porozumienie ws. zakończenia wojny na Ukrainie, od „odrzucenia przez Ukrainę dążenia do dołączenia do NATO”.

Wiceszef MSZ Rosji: Odrzucenie możliwości wejścia Ukrainy do NATO powinno stać się elementem polityki Sojuszu

- Dla nas, to jeden z kluczowych elementów możliwego porozumienia ws. konfliktu na Ukrainie, to element związany z wyeliminowaniem pierwotnej przyczyny konfliktu. I będziemy żądać nie tylko żelaznych gwarancji prawnomiędzynarodowych, które wykluczą możliwość członkostwa Ukrainy w NATO w jakiejkolwiek formie, ale też będziemy nalegać, by stało się to elementem polityki samego Sojuszu – powiedział Gruszko.

Wiceszef MSZ Rosji podkreślił, że potencjalne członkostwo Ukrainy w NATO „wyklucza możliwość osiągnięcia pokoju na Ukrainie i, w szerszym sensie, stworzenie jakiejkolwiek architektury bezpieczeństwa”.

Rosja chce, aby NATO wycofało się z deklaracji przyjętej na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku

Zdaniem Gruszki decyzja podjęta na szczycie NATO w Bukareszcie (w 2008 roku), dotycząca możliwego przyszłego członkostwa w NATO Ukrainy i Gruzji była „katastrofalna dla europejskiego bezpieczeństwa”.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Trump o wojnie w Ukrainie. "Może trwać i za rok"

- Niewycofanie się z tego stwierdzenia stworzy dwuznaczność, która jest dla nas kompletnie nieakceptowalna, jeśli mówimy o potrzebie osiągnięcia realnego i trwałego rozwiązania konfliktu na i wokół Ukrainy – podsumował Gruszko.

Słowa wiceszefa MSZ Rosji padły po kilku wypowiedziach Donalda Trumpa, w których przekonywał on, że Rosja musi jak najszybciej przystąpić do rozmów pokojowych – w przeciwnym wypadku USA mogą nałożyć na ten kraj „potężne cła” i kolejne sankcje. Jednocześnie sekretarz stanu USA Marco Rubio stwierdził, iż obie strony będą musiały pójść na ustępstwa.

Rosja uzależnia ewentualne porozumienie ws. zakończenia wojny na Ukrainie, od „odrzucenia przez Ukrainę dążenia do dołączenia do NATO”

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że USA mogą zaproponować zawieszenie rozmów o wejściu Ukrainy do NATO na dłuższy okres (np. na 20 lat) przy jednoczesnym przedstawieniu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – elementem takich gwarancji mogłoby być rozmieszczenie europejskich sił pokojowych nad Dnieprem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie podkreślał, że najsilniejszą gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy byłoby członkostwo w NATO.

Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony atakowały Moskwę. Rosyjskie - Kijów i Lwów
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konflikty zbrojne
Kolejny front wojny. Czy Izrael szykuje się do aneksji Zachodniego Brzegu?
Konflikty zbrojne
Jedyny klucz do zakończenia wojny na Ukrainie. Czy Kaczyński miał rację?
Konflikty zbrojne
Trump zajął stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. "Nie chcę zranić Rosji"
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej