Admirał z USA przyznaje: Może nam zabraknąć amunicji, jeśli Chiny zaatakują Tajwan

Admirał Samuel Paparo szef amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku przemawiając na forum think tanku Brookings Institution w Waszyngtonie przyznał, że wsparcie dla Ukrainy i Izraela wpływa na istotne zmniejszenie zapasów amunicji w magazynach amerykańskiej armii.

Publikacja: 20.11.2024 09:53

Czy amerykańskiej armii zabraknie amunicji w przypadku konfliktu w rejonie Indo-Pacyfiku?

Czy amerykańskiej armii zabraknie amunicji w przypadku konfliktu w rejonie Indo-Pacyfiku?

Foto: US DoD

arb

Ze słów admirała Paparo wynika, że wojna Rosji z Ukrainą i konflikt na Bliskim Wschodzie oraz związane z nimi pomoc militarna USA dla Ukrainy i Izraela sprawiają, że w sposób istotny zmniejszą się zapasy broni i amunicji w magazynach amerykańskiej armii, co może utrudnić Stanom Zjednoczonym reakcję na działania Chin w przypadku wybuchu konfliktu w rejonie Indo-Pacyfiku. Chodzi w szczególności o sytuacji, gdyby Chiny chciały siłą przywrócić suwerenność nad Tajwanem.

Admirał z USA: Pomoc Ukrainie i Izraelowi opróżnia magazyny naszej armii

Adm. Paparo mówił, że jeszcze do tego roku odpowiedziałby „wcale” na pytanie czy wsparcie dla Ukrainy i Izraela może wpłynąć na zdolność USA do reagowania na konflikty w regionie Indo-Pacyfiku. Ale obecnie – jak przyznał - wsparcie to opróżnia magazyny amerykańskiej armii. - Mówienie, że jest inaczej, byłoby nieuczciwe – stwierdził.

Czytaj więcej

Joe Biden zdecydował o przekazaniu min przeciwpiechotnych Ukrainie

Według admirała Paparo wsparcie dla Ukrainy i Izraela sprawiło, że rezerwy amunicji amerykańskiej armii są dziś zbyt małe. - Powinniśmy uzupełnić te magazyny, a potem jeszcze zwiększyć (rezerwy). Byłem już (wcześniej) niezadowolony z głębokości magazynów. Teraz jestem jeszcze bardziej niezadowolony – stwierdził odnosząc się do tego, ile amunicji pozostało do dyspozycji amerykańskiej armii.

USA do końca kadencji Joe Bidena chcą przekazać Ukrainie broń wartą ponad 7 mld dolarów

USA od początku wojny przekazały Ukrainie pomoc wojskową o wartości 60,4 mld dolarów. Na Ukrainę trafiły m.in. trzy amerykańskie baterie patriotów, ponad 40 zestawów HIMARS i amunicja do nich, a także czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley i pociski ATACMS, których od niedawna Rosja może używać do atakowania celów w głębi Rosji.

Chiny zwiększają presję militarną na Tajwan, uważany przez Pekin za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka

Stany Zjednoczone regularnie dostarczają też pomoc wojskową Izraelowi prowadzącemu od 7 października 2023 roku operację odwetową przeciw Hamasowi w Strefie Gazy a od 1 października tego roku operację lądową w Libanie. Izrael musi też bronić się przed atakami rakietowymi Hezbollahu, Hamasu, a od tego roku także Iranu (Iran w 2024 roku przeprowadził dwa zmasowane ataki powietrzne na Izrael przy użyciu dronów, pocisków balistycznych i pocisków manewrujących).

Ustępująca administracja Joe Bidena zamierza wykorzystać do końca kadencji prezydenta 7,1 mld dolarów dostępne jeszcze prezydentowi na pomoc dla Ukrainy. Środki te mają być przeznaczone właśnie na broń, która jest już dostępna w amerykańskich magazynach. 

Tymczasem Chiny zwiększają presję militarną na Tajwan, uważany przez Pekin za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. W październiku w pobliżu Tajwanu chińska armia zorganizowała ćwiczenia wojskowe, w których brała udział ponad setka samolotów bojowych. Samoloty wojskowe z Chin pojawiają się w pobliżu Tajwanu regularnie, co wywiera presję na tajwański system obrony powietrznej i często zmusza Tajwan do podrywania własnych myśliwców.

Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Konflikty zbrojne
Niemiecki generał alarmuje: Rosja stwarza warunki do ataku na NATO
Konflikty zbrojne
Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji
Konflikty zbrojne
Rozejm w Strefie Gazy. Pierwsze trzy izraelskie zakładniczki wolne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Północnokoreańscy jeńcy "jakby wyszli z wehikułu czasu". "Przestraszeni, zdenerwowani, nie wiedzieli, gdzie są"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego