Aktualizacja: 25.02.2025 10:29 Publikacja: 31.10.2024 13:15
Foto: AdobeStock/AFP
Ukraina prowadziła rozmowy z Polską na temat zapewnienia obrony powietrznej magazynów gazu w pobliżu miasta Stryj w obwodzie lwowskim, ale spotkała się z odmową, a Polska nie dostarczyła również samolotów, aby Ukraina mogła to zrobić samodzielnie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Pytany przez dziennikarzy Zełenski podkreślił, że władze w Kijowie „nieustannie prosiły o zestrzelenie rakiet zmierzających w kierunku Polski”. - Mamy Stryj, mamy tam magazyny gazu. Kraj zależy od dostaw gazu, od tego zależy nasze życie, zwłaszcza zimą. Prosiliśmy o ochronę tylko magazynów w Stryju. Nie mamy wystarczających systemów do ochrony magazynów gazu. Czy Polacy zestrzeliwują rakiety? Nie. Polacy powiedzieli, że są gotowi zestrzelić, jeśli nie będą sami w tej decyzji, jeśli NATO ich wesprze - powiedział prezydent Ukrainy.
- Mamy wspólny cel pokoju - mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem prezydent Francji Emmanuel Macron. Z kolei prezydent USA powiedział, że "zawrzemy pokój". - Wojna na Ukrainie to jeden wielki problem, którego się pozbędziemy - powiedział.
- Ja się nie boję rosyjskiej armii - mówił w programie „Rzecz w tym” były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak.
Jeżeli mamy szukać drogowskazu w tych niepewnych czasach, to są trzy słowa: "prawda, odwaga i siła" - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Hołownia był też pytany o wpis Donalda Tuska, dotyczący Mariusza Błaszczaka.
Z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET wynika, że większość Polaków nie przewiduje rychłego rozstrzygnięcia wojny Rosji z Ukrainą. Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) uważa, że konflikt będzie się toczyć bez wyraźnego zwycięstwa którejkolwiek ze stron. Natomiast 51 proc. Polaków spodziewa się, że konflikt potrwa jeszcze latami.
– To, co teraz się dokonuje, to nie jest dążenie do pokoju. To jest na siłę dążenie do zamrożenia wojny, co z pewnością cynicznie wykorzysta kremlowska władza, aby przyspieszyć zbrojenia i przygotowywać kolejną agresję – ocenił gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, komentując działania administracji Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy.
Boris Johnson w rozmowie ze Sky News opowiedział się za „bardzo szybkim” zwiększeniem brytyjskich wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB. Johnson jest też optymistą w kwestii porozumienia między Ukrainą a USA dotyczącego dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich surowców.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, wywodząca się z formacji opozycyjnej podkreśla, że w czasie stanu wojennego nie można przeprowadzić na Ukrainie wyborów.
Mniej niż co trzeci Polak jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu. Większość Polaków jest niezadowolona, w tym co trzeci - zdecydowanie.
UE zwiększa pomoc finansową dla Ukrainy, ale w zamian stawia warunki. Tymczasem chińskie auta szturmem zdobywają polski rynek, a USA nakładają sankcje na Iran. Jak te wydarzenia wpłyną na globalną gospodarkę?
Pracownia Opinia24 opublikowała wyniki nowego sondażu prezydenckiego.
Władze Katalonii żądają, by platformy pośredniczące w wynajmowaniu turystom mieszkań i domów usunęły ze swoich zasobów ponad 3,3 tysiąca obiektów. Chodzi o te, które w zeszłym roku, ich zdaniem, działały nielegalnie.
Inwestorzy mają nadzieję, że nowa koalicja rządowa w Niemczech będzie w stanie pobudzić gospodarkę balansującą na krawędzi recesji.
- Aby rozwiązać tak złożony problem, jak kryzys ukraiński, Rosja i USA muszą najpierw zwiększyć poziom obustronnego zaufania - mówił w rozmowie z prokremlowskim propagandzistą, Pawłem Zarubinem, rosyjski prezydent Władimir Putin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas