Reuters: NATO potrzebuje nawet 50 dodatkowych brygad, by bronić się przed Rosją

Aby w pełni zrealizować nowe plany obrony przed zagrożeniem ze strony Rosji, NATO będzie potrzebować od 35 do 50 dodatkowych brygad - podaje Reuters powołując się na wojskowe źródło.

Publikacja: 08.07.2024 11:29

Czołg Leopard 2A4

Czołg Leopard 2A4

Foto: REUTERS/Alina Smutko

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 866

Informator Reutera nie chciał przedstawić żadnych szczegółów dotyczących planów obronnych Sojuszu, które są ściśle tajne. Brygada to związek taktyczny, który składa się z 3 do 7 tys. żołnierzy.

Reuters: NATO muszą zwiększyć potencjał w zakresie obrony przeciwlotniczej czterokrotnie

Źródło Reutera twierdzi też, że tylko Niemcy będą musieli zwiększyć czterokrotnie swój potencjał w zakresie obrony przeciwlotniczej. To pokazuje skalę wyzwania, przed jakim staje Sojusz wobec groźby rosyjskiego ataku na terytorium Sojuszu, który przestano wykluczać po pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego 2022 roku.

Historia rozszerzania się NATO

Historia rozszerzania się NATO

PAP

Na szczycie NATO w Wilnie, w 2023 roku, przywódcy NATO po raz pierwszy od trzech dekad przygotowali regionalne plany obronne. Plany dotyczą trzech teatrów działań: północ (europejska część Arktyki i północny Atlantyk), centrum (region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa) oraz południe (region mórz Śródziemnego i Czarnego), bazujące na istniejących planach strategicznych. Od tego czasu zapisy tych dokumentów są przekładane na związane z nimi potrzeby, jeśli chodzi o potencjał obronny. 

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski jest w Warszawie. Spotka sie z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą

Na szczycie NATO w Waszyngtonie, który rozpocznie się 9 lipca, przywódcy krajów Sojuszu mają uzyskać aktualizację informacji na temat planów obronnych.

Czego potrzebuje NATO, by obronić się przed Rosją?

Proszony o komentarz do informacji o konieczności przeznaczenia do obrony przed Rosją nawet 50 dodatkowych brygad, przedstawiciel Sojuszu stwierdził, że planiści NATO „zidentyfikowali potrzeby jeśli chodzi o wojska i sprzęt wojskowy potrzebne do obrony sojuszu”.

- Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, broń dalekiego zasięgu, logistyka, a także duże, lądowe, manewrowe formacje są wśród priorytetów — dodał.

Planiści NATO mieli zidentyfikować pilne potrzeby w zakresie zwiększenia potencjału Sojuszu jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą

- NATO prawdopodobnie wyznaczy sojusznikom bardziej wymagające cele, ponieważ rozwijamy siły, które mogą wdrożyć nasze plany i odpowiedzieć na groźby, z którymi się mierzymy. Jesteśmy przekonani, że nasze zdolności w zakresie odstraszania pozostaną duże — podkreślił rozmówca agencji Reutera.

Ministerstwo Obrony Niemiec odmówiło komentarza w sprawie informacji uzyskanych przez agencję Reutera powołując się na niejawność planów obronnych NATO.

Skąd kraje NATO wezmą nawet 350 tysięcy żołnierzy?

Nie jest jasne skąd kraje NATO miałyby pozyskać żołnierzy do obsadzenia od 35 do 50 brygad (50 brygad to nawet 350 tys. żołnierzy). Reuters pisze, że siły te mogą być uzyskane w ramach przesunięć kadrowych w obrębie sił zbrojnych, zwiększenia liczebności sojuszniczych armii lub połączenia obu tych metod.

Planiści NATO mieli zidentyfikować pilne potrzeby w zakresie zwiększenia potencjału Sojuszu jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą ze względu na to, jak ważna okazała się obrona przeciwlotnicza dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Potencjał w zakresie obrony przeciwlotniczej jest szczególnie ważny dla Niemiec, które byłyby ważnym hubem logistycznym w przypadku konfliktu między Sojuszem a Rosją. W czasie zimnej wojny Niemcy mieli 36 baterii zestawów Patriot, obecnie mają ich dziewięć. Po zakończeniu zimnej wojny nie tylko Niemcy, ale też inne kraje NATO zaczęły ograniczać swój potencjał jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą ze względu na oddalenie się perspektywy konfliktu w związku z rozpadem ZSRR.

Informator Reutera nie chciał przedstawić żadnych szczegółów dotyczących planów obronnych Sojuszu, które są ściśle tajne. Brygada to związek taktyczny, który składa się z 3 do 7 tys. żołnierzy.

Reuters: NATO muszą zwiększyć potencjał w zakresie obrony przeciwlotniczej czterokrotnie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Konflikty zbrojne
Rosjanie stracili na Ukrainie swojego najnowszego bezzałogowca. Mieli tylko dwa egzemplarze
Konflikty zbrojne
Michaił Chodorkowski: Być może Zachód będzie musiał zmierzyć się z konfrontacją Rosji z Polską
Konflikty zbrojne
Nowa sztuczka Rosjan. Te drony spadają same i nie powodują szkód, ale są groźne
Konflikty zbrojne
Izrael "nie dał gwarancji", że nie zaatakuje obiektów nuklearnych w Iranie