Jest decyzja USA w sprawie ukraińskiej Brygady Azow. Chodzi o amerykańską broń

Decyzję w sprawie ukraińskiej Brygady Azow ogłosił w poniedziałek amerykański Departament Stanu - informuje "Washington Post".

Publikacja: 11.06.2024 05:24

Kapitab Brygady Azow Andrij "Spider"

Kapitab Brygady Azow Andrij "Spider"

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 839

Administracja Joe Bidena wyraża zgodę na to, by ukraińska Brygada Azow, która wchodzi dziś w skład Gwardii Narodowej Ukrainy, mogła korzystać z amerykańskiej broni. Zakaz używania przez Brygadę Azow broni z USA został nałożony na jednostkę przed laty, w związku z wątpliwościami dotyczącymi korzeni tej jednostki.

W czasie rozpoczętej 24 lutego 2022 roku przez Rosję wojny z Ukrainą Brygada Azow zasłynęła z obrony zakładów Azowstal w Mariupolu gdzie, mimo okrążenia i odcięcia od zaopatrzenia oraz ataków przeważających sił wroga, przez wiele tygodni wiązała znaczne rosyjskie siły.

Dlaczego Brygada Azow nie mogła korzystać z amerykańskiej broni?

Amerykanie nałożyli na jednostkę zakaz korzystania z amerykańskiej broni dekadę temu ze względu na to, że niektórzy jej twórcy głosili poglądy rasistowskiego, ksenofobiczne i nacjonalistyczne, a przedstawiciele ONZ oskarżali ją o łamanie praw człowieka.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 838 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 838 dniu wojny

PAP

Korzenie współczesnej Brygady Azow sięgają maja 2014 roku, gdy — w związku z nasilaniem się prorosyjskiego separatyzmu w Donbasie — jednostka powstała jako paramilitarny batalion ochotniczy, który we wrześniu 2014 roku został przekształcony w pułk, a w czerwcu 2015 roku — w brygadę.

Krytycy formacji określali ją jako ultranacjonalistyczną i neonazistowską. Zwracano m.in. uwagę, że element emblematu pułku stanowi kojarzony z neonazizmem symbol Wolfsangel (tzw. Czarne Słońce). Andrij Biłecki, założyciel i były dowódca batalionu, miał głosić poglądy rasistowskie.

Obecnie, po analizie sytuacji, Departament Stanu USA podjął decyzję, że Brygada Azow przeszła pozytywnie weryfikację w oparciu o Ustawę Leahy'ego, która zakazuje dostarczania amerykańskiej broni formacjom łamiącym prawa człowieka, co oznacza, że będzie mogła korzystać z dostarczanej przez USA broni.

Czytaj więcej

Ukraińscy jeńcy umierają w Rosji

Departament Stanu USA podkreśla, że nie ma żadnych dowodów wskazujących, by Brygada Azow dopuszczała się łamania praw człowieka.

Rzecznik Departamentu Stanu USA odmówił komentarza dotyczącego tego kiedy zakaz używania amerykańskiej broni przez Brygadę Azow został zniesiony oraz tego, czy jakaś broń z USA dotarła już do żołnierzy Brygady. Sprawy nie komentuje też strona ukraińska.

Czy Brygada Azow broniłaby skuteczniej zakładów Azowstal wyposażona w broń z USA?

Odwołanie zakazu uzbrajania Brygady Azow w amerykańską broń było jednym z priorytetów ukraińskich władz, które twierdziły, że obrona zakładów Azowstal w Mariupolu mogłaby być skuteczniejsza, gdyby żołnierze Azowa mieli dostęp do sprzętu z USA. Żołnierze Brygady Azow nie mogli też dotychczas uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez amerykańską armię.

Obecnie ok. 900 żołnierzy Brygady Azow przebywa w rosyjskiej niewoli. Rosjanie wielokrotnie wskazywali na tę formację jako dowód na to, że obecne władze Ukrainy rzekomo kierują się ideologią neonazistowską.

W styczniu 2023 roku Azow zyskał status brygady szturmowej i rozpoczął rekrutację w czasie której w ciągu dwóch miesięcy wcielił w swoje szeregi ok. 5 tys. nowych żołnierzy.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu