USA ogłoszą nowy pakiet pomocy. Broń za 400 mln dolarów dla Ukrainy

Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów. Nastąpi to w chwili, gdy Rosjanie nasilili ataki w celu przełamania ukraińskiej obrony w obwodzie charkowskim.

Publikacja: 10.05.2024 17:44

System Patriot

System Patriot

Foto: PAP/DPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 807

Pakiet, który obejmie transfer broni znajdującej się już w zapasach USA, obejmuje nowe rakiety Patriot, rakiety przeciwlotnicze Stinger, wozy bojowe Bradley, systemy przeciwpancerne Javelin i inną amunicję.

Informację te potwierdzają anonimowi urzędnicy administracji Joe Bidena, ale portal Politico dotarł do zawiadomienia o pakiecie, które przesłano kongresmenom.

Ostatnia transza została przyznana po miesiącach sporów w Kongresie w sprawie zezwolenia na dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 60 miliardów dolarów. W zeszłym miesiącu , po akceptacji Senatu i Izby Reprezentantów, na biurku prezydenta  Joe Bidena pojawiły się dokumenty  dotyczące bezpieczeństwa narodowego, które oprócz 60 mld pomocy dla Ukrainy obejmowało również wsparcie dla Bliskiego Wschodu i regionu Indo-Pacyfiku.

Walki o Charków. Ukrainę czeka ciężki test

 Rosja przeprowadziła w piątek atak lądowy w obwodzie charkowskim.  - Rosja rozpoczęła nową falę działań kontrofensywnych w tym kierunku – powiedział w piątek dziennikarzom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło, że szybko wysyła w region jednostki rezerwowe, które mają pomóc odeprzeć atak.

Z ostatnich komunikatów ukraińskiego dowództwa wynika, że w obwodzie trwają ciężkie walki, ale wrogowi nie udało się przerwać linii obrony.

Pomoc dociera na Ukrainę. Zełenski: Nie wszyscy partnerzy wywiązują się z umów

W kwietniu Stany Zjednoczone potajemnie wysłały na Ukrainę znaczną liczbę wojskowych taktycznych systemów rakietowych dalekiego zasięgu, a Kijów użył tej broni co najmniej dwukrotnie, zanim informacja o przekazie została upubliczniona. Dostawa ta nastąpiła po dostarczeniu na Ukrainę rakiet o podobnym zasięgu dalekiego zasięgu z Wielkiej Brytanii i Francji.

Podczas czwartkowej wizyty w Waszyngtonie niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił, że jego rząd wyśle na Ukrainę trzy kolejne systemy rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności.

 - Pochodzą z zapasów sił zbrojnych USA i zostaną przez nas opłacone – powiedział Pistorius po spotkaniu z sekretarzem obrony USA  Lloydem Austinem. Ukraina ma 20 takich systemów, które mogą wystrzelić wojskowe systemy rakiet taktycznych dalekiego zasięgu i inną amunicję precyzyjną, ale w ostatnich miesiącach kilka straciła w wyniku ostrzału rosyjskiego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, informując dziś w mediach społecznościowych o spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzanną Čaputowąnapisał: "Nie wszyscy nasi partnerzy obecnie wywiązują się terminowo z umów, dlatego w celu przyspieszenia dostaw wymagamy maksymalnej koncentracji przyjaciół Ukrainy. Jestem wdzięczny każdemu przywódcy, który nam w tym pomaga".

Konflikty zbrojne
Rosja gotowa rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim? „Najważniejsze jest rozpoczęcie negocjacji”
Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady
Konflikty zbrojne
Czas dla Putina się kończy. Trump przejrzał jego taktykę?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Władimir Putin ogłosił tymczasowe zawieszenie broni na Ukrainie