Pieskow o planach zamknięcia Telegrama. Rzecznik Kremla ostrzega twórców komunikatora

Założyciel Telegrama Paweł Durow powinien zwrócić większą uwagę na fakt, że z tego zasobu korzystają także terroryści - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Publikacja: 28.03.2024 09:13

Pieskow o planach zamknięcia Telegrama. Rzecznik Kremla ostrzega twórców komunikatora

Foto: Kremlin.ru

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764

Telegram, aplikacja do przekazywania wiadomości, stał się najpopularniejszym komunikatorem w Rosji.  Aplikację założyli bracia Nikołaj i Paweł Durowowie, wcześniej twórcy także portalu społecznościowego VKontakte.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że „na razie” nie ma planów zablokowania komunikatora, ale w zawoalowanej formie ostrzegł twórcę Telegrama, Pawła Durowa, by
„zwrócił większą uwagę” na jego wykorzystywanie przez terrorystów.

Czytaj więcej

Co wiemy o ataku na moskiewską salę koncertową

- Oczywiście oczekiwalibyśmy większej uwagi ze strony Pawła Durowa, ponieważ ten wyjątkowy i fenomenalny z technologicznego punktu widzenia zasób, który w rzeczywistości wyrósł na oczach naszego pokolenia, w coraz większym stopniu staje się narzędziem w rękach terrorystów – wykorzystywane do celów terrorystycznych – powiedział rzecznik Kremla.

Atak terrorystyczny na Crocus City Hall

Do ataku na salę koncertową Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą doszło wieczorem 22 marca.

Kilka osób wtargnęło do budynku i zaczęło strzelać  z bliska z karabinów maszynowych. W kilku miejscach podłożono tez ładunki wybuchowe. W wyniku eksplozji w kilku miejscach wybuchły pożary, w efekcie zawalił się dach i doszczętnie spłonęła widownia.

Jak poinformowała w środę agencja  RIA Nowosti, powołując się na źródła w służbach, sprawcy ataku terrorystycznego na Crocus City Hall zostali zwerbowani za pośrednictwem kanału Telegram „Głos Chorasana”, który należy do afgańskiego skrzydła Państwa Islamskiego  i według Rosji działa na terytorium Tadżykistanu.

To właśnie z Tadżykistanu pochodzi czterech podejrzanych o przeprowadzenie zamachu. Sąd w Moskwie wydał nakaz ich aresztowania. Na przesłuchanie podejrzani zostali przywiezieni ze śladami tortur. Jeden z Tadżyków przyjechał do sądu na wózku inwalidzkim ze szpitalnego oddziału reanimacji, gdzie był przesłuchiwany.

O zamach na Crocus City Hall, mimo dowodów na przeprowadzenie go przez ISIS, Rosja oskarża Ukrainę.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy