Dowódca Floty Czarnomorskiej jednak żyje? Rosjanie publikują zdjęcia

Admirał Wiktor Sokołow, dowódca Floty Czarnomorskiej, pojawił się na zdjęciach i nagraniach z wtorkowego spotkania kierownictwa resortu obrony Rosji z ministrem obrony, Siergiejem Szojgu.

Publikacja: 26.09.2023 14:03

Wiceadmirał Wiktor Sokołow

Wiceadmirał Wiktor Sokołow

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 580

Dzień wcześniej ukraińskie Służby Specjalne podały, że admirał Sokołow zginął w czasie ataku rakietowego na dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

Admirał Wiktor Sokołow na nagraniach publikowanych przez rosyjską telewizję

Ukraińcy twierdzili, że w ataku na budynek dowództwa Floty w Sewastopolu zginęło 34 oficerów, w tym admirał Sokołow.

Rosjanie, informując o piątkowym ataku na Sewastopol twierdzili, że w ataku na budynek dowództwa zginął jeden rosyjski żołnierz (jego rangi nie podano).

Na nagraniach i zdjęciach opublikowanych przez resort obrony Rosji, adm. Sokołow jest widoczny, gdy uczestniczy w wideokonferencji z Siergiejem Szojgu i innymi generałami oraz admirałami. 

Czytaj więcej

Ukraińcy: W ataku na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej

Nagranie pokazała rosyjska telewizja państwowa.

Wcześniej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, nie chciał komentować doniesień ukraińskich, odsyłając dziennikarzy do resortu obrony.

Na nagraniu opublikowanym przez resort obrony Rosji Szojgu mówi, że w ciągu miesiąca Ukraińcy stracili 17 tys. żołnierzy i ponad 2 700 sztuk sprzętu.

Admirał Sokołow dowodzi Flotą Czarnomorską od 14 września 2022 roku.

Ukraiński atak na Sewastopol i dowództwo Floty Czarnomorskiej

Siły Specjalne Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram w piątkowym ataku na Sewastopol zginęło 34 oficerów, w tym admirał Sokołow. 105 Rosjan miało zostać rannym w ataku. Z komunikatu Sił Specjalnych wynika też, że budynku Dowództwa nie da się odrestaurować po ataku ze względu na skalę zniszczeń.

Czytaj więcej

Szojgu twierdzi, że Ukraińcy tracą tysiące żołnierzy i sprzęt, m.in. haubice z Polski

Wcześniej Departament Komunikacji Strategicznej sztabu Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził, że 22 września, ok. 12, ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak na Sztab Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w okupowanym Sewastopolu.

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, gen. Mykoła Oleszczuk informował wówczas, że eksplozje na terenie okupowanego Krymu, do których doszło 22 września, są dziełem pilotów Sił Powietrznych Ukrainy i dodał, że Sewastopol jest "miastem Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy".

W nocy z 24 na 25 września Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy i atak z użyciem dronów-kamikadze na Odessę. Celem ataku był m.in. hotel w porcie w Odessie, w którym - według nieoficjalnych informacji - mieści się dowództwo ukraińskiej Marynarki Wojennej (Ukraińcy tego nie potwierdzają, twierdzą, że hotel był od kilku lat nieużywany). Według Ministerstwa Obrony był to rosyjski atak odwetowy za atak na Sewastopol.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy