Aktualizacja: 12.02.2025 21:17 Publikacja: 22.08.2023 22:31
Przygotowania do parady wojskowej z okazji przypadającego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy
Foto: PAP/Viktor Kovalchuk
Ukraińskie wojska mają trudności z przełamaniem głęboko okopanej rosyjskiej obrony w dużej mierze dlatego, że ma zbyt wiele żołnierzy, w tym niektóre z najlepszych jednostek bojowych, w niewłaściwych miejscach - twierdzą amerykańscy i zachodni urzędnicy cytowani przez "New York Times".
Głównym celem kontrofensywy jest odcięcie rosyjskich linii zaopatrzeniowych w południowej Ukrainie poprzez przerwanie tak zwanego mostu lądowego między Rosją a okupowanym Krymem. Zamiast skupić się na tym, ukraińscy dowódcy podzielili wojska i siłę ognia mniej więcej równo między wschód i południe - tłumaczą Amerykanie.
Rosyjski lider najprawdopodobniej nie podjął decyzji, czy rozpoczynać rozmowy pokojowe z Donaldem Trumpem, a jeśli tak, to jak długo je przeciągać i po co.
Rząd Ukrainy zatwierdził roczny kontrakt dla ochotników w wieku 18-24 lat, który ma na celu zwiększenie rekrutacji do armii za pomocą zachęt finansowych i świadczeń socjalnych. Mieszane reakcje mundurowych.
Premier Izraela Beniamin Netanjahu oświadczył, że izraelskie siły zbrojne wznowią walki w Strefie Gazy, jeśli do soboty Hamas nie wypuści zakładników. Wcześniej podobne ultimatum postawił Palestyńczykom prezydent USA Donald Trump, który chce wysiedlić palestyńską ludność
Podczas rozmów pokojowych Ukraina jest gotowa zaproponować Rosji wymianę terytoriów - przekazał Wołodymyr Zełenski. W wywiadzie dla brytyjskiego „The Guardian” prezydent Ukrainy ujawnił, że jego współpracownicy starają się doprowadzić do jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Szlomo Mansour, uważany za najstarszego zakładnika wciąż przebywającego w Gazie, został uznany za zmarłego. Władze Izraela stwierdziły, że w rzeczywistości został zabity w ataku Hamasu 7 października 2023 r., a jego ciało przewieziono razem z zakładnikami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja wypuściła z kolonii karnej Marka Vogela, pracownika ambasady USA, skazanego na 14 lat więzienia za przemyt narkotyków.
To, czego obawiano się od dawna, staje się na naszych oczach faktem. Amerykański prezydent podjął bezpośrednie negocjacje z rosyjskim dyktatorem ponad głowami Europejczyków. A być może i Ukraińców.
Donald Trump poinformował o „długiej i bardzo produktywnej" rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o „mocnych stronach naszych Narodów i o wielkich korzyściach, jakie pewnego dnia odniesiemy ze współpracy”. W osobnym wpisie przekazał, że rozmawiał także z prezydentem Zełenskim.
Strach padł nie tylko na Kijów, ale i na całą wolną Europę, że wobec braku porozumienia z Kremlem Donald Trump może po prostu wycofać się ze wsparcia Ukraińców.
Rosyjski lider najprawdopodobniej nie podjął decyzji, czy rozpoczynać rozmowy pokojowe z Donaldem Trumpem, a jeśli tak, to jak długo je przeciągać i po co.
Rząd Ukrainy zatwierdził roczny kontrakt dla ochotników w wieku 18-24 lat, który ma na celu zwiększenie rekrutacji do armii za pomocą zachęt finansowych i świadczeń socjalnych. Mieszane reakcje mundurowych.
- Nierealistycznie jest oczekiwać, że Ukraina wróci do granic sprzed 2014 roku - mówił w Brukseli w czasie spotkania przedstawicieli grupy Ramstein, państw wspierających Ukrainę, sekretarz obrony USA Pete Hegseth.
Czy Europejczykom się to podoba, czy nie, Donald Trump już teraz wpływa na politykę Unii Europejskiej – pisze Paweł Zerka, analityk ECFR, omawiając najświeższe badania tego think tanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas