Emerytowany rosyjski pułkownik proponuje wysadzenie bieguna północnego, aby wysłać ostrzeżenie Zachodowi

Emerytowany rosyjski pułkownik Konstantin Siwkow, obecnie propagandysta i "ekspert wojskowy", przedstawił pomysł zdetonowania broni jądrowej na biegunie północnym "w razie potrzeby" jako sposób na przekazanie wiadomości Zachodowi,

Publikacja: 23.07.2023 10:09

Emerytowany rosyjski pułkownik proponuje wysadzenie bieguna północnego, aby wysłać ostrzeżenie Zachodowi

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 515

Podczas swojego wystąpienia w rosyjskiej telewizji państwowej Siwkow wezwał do ewentualnego rozmieszczenia broni jądrowej i pokazania jej obecności na biegunie północnym jako demonstracji.

 Jeśli sytuacja eskaluje do wyjątkowo krytycznego etapu, możemy rozważyć demonstrację detonacji, powiedzmy, na biegunie północnym - powiedział.

- Podobnie jak to zrobiliśmy z (termojądrową bombą lotniczą o mocy - red.) 58 megaton na Nowej Ziemi, gdzie test przebiegł zgodnie z planem, okazując się skuteczny i wysyłając potężne przesłanie edukacyjne".

Siwkow podkreślił swoje życzenie, aby Rosja nadała priorytet "intensywnemu rozwojowi strategicznej broni jądrowej na masową skalę", argumentując, że takie uzbrojenie zapewniłoby ochronę "przed wszelkimi możliwymi atakami" na Federację Rosyjską.

Czytaj więcej

Putin i Łukaszenko spotkają się po ostrzeżeniu Rosji przed agresją na Białoruś

Ponadto opowiedział się za przyjęciem przez Rosję "niekonwencjonalnych form użycia broni jądrowej", w szczególności odnosząc się do "amunicji jądrowej o dużej mocy, zdolnej do wywoływania poważnych konsekwencji geofizycznych, takich jak eksplozje superwulkanów".

- Dlatego rozmieszczenie tej broni jądrowej jest oczywiście konieczne - powiedział. - To kluczowa sprawa... Jestem głęboko przekonany, że przejście do intensywnego rozmieszczenia jest strategicznie konieczne - przekonywał.

Władze Rosji wielokrotnie groziły możliwością użycia broni jądrowej. O możliwości sięgnięcia po arsenał jądrowy mówił m.in. były prezydent, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em