Biały Dom zatwierdził wysłanie amunicji kasetowej na Ukrainę

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, Jake Sullivan poinformował, że w Białym Domu podjęto jednogłośną decyzję o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej.

Publikacja: 07.07.2023 20:41

Ukraiński czołgista sprawdza czołg niedaleko linii frontu w obwodzie charkowskim, 6 lipca 2023 r.

Ukraiński czołgista sprawdza czołg niedaleko linii frontu w obwodzie charkowskim, 6 lipca 2023 r.

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 499

Jake Sullivan na piątkowej konferencji prasowej nie przedstawił szczegółowego planu w sprawie przekazania Ukrainie amunicji kasetowej, ale potwierdził, że prezydent Biden i jego doradcy podjęli "jednogłośną decyzję" w tej sprawie.

Prezydent USA miał podjąć decyzję o wysłaniu amunicji kasetowej "w porozumieniu z sojusznikami i partnerami oraz w porozumieniu z członkami Kongresu".

- Rosja używa amunicji kasetowej od początku swojej inwazji na Ukrainę - mówił Sullivan.

- Zdajemy sobie sprawę, że amunicja kasetowa stwarza ryzyko dla cywilów z powodu niewybuchów. Dlatego odkładaliśmy tę decyzję tak długo, jak to było możliwe - powiedział. - Ale istnieje również ogromne ryzyko strat wśród ludności cywilnej, jeśli rosyjskie wojska i czołgi przetoczą się przez ukraińskie pozycje, zajmą więcej ukraińskiego terytorium i podporządkują sobie więcej ukraińskich cywilów - dodał.

Czytaj więcej

Amunicja kasetowa dla Ukrainy. Doradca Zełenskiego tłumaczy jej znaczenie

Zdaniem przedstawiciela Białego Domu, "użycie przez Rosję amunicji kasetowej w tym konflikcie jest całkowicie niedopuszczalne z wielu powodów".

Wyjaśnił, że wojska Władimira Putina używają tej broni do atakowania suwerennego kraju i uderzania w cele cywilne, naruszając prawo międzynarodowe.

- Istnieje duża różnica między typem amunicji kasetowej używanej przez Rosję a typem, który USA dostarczyłyby Ukrainie - dodał.

Amunicja kasetowa - co to jest?

Amunicja kasetowa to rodzaj amunicji zawierający od kilku do kilkuset mniejszych ładunków. W określonym momencie te dodatkowe ładunki są uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. 30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencji w tej sprawie nie ratyfikowały jednak USA (podobnie jak Ukraina, ale też np. Polska). Rosjanie mają regularnie używać broni kasetowej na Ukrainie. Tego rodzaju amunicji używa też Ukraina.

Amunicja kasetowa jest w polskich magazynach

Polska nadal ma w swoich arsenałach bomby i amunicję kasetową bo jako kraj nie jesteśmy stroną porozumienia Dublińskiego z 2008 r. o zakazie jej stosowania.

Czytaj więcej

Kontrowersyjna kasetowa broń nadal w użyciu
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy