Według Miedwiediewa wojna na Ukrainie może trwać dziesiątki lat

Negocjacje z obecnymi władzami Ukrainy są niemożliwe - ocenił wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, odnosząc się do możliwości zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, nazywaną przez Kreml "specjalną operacją wojskową".

Publikacja: 26.05.2023 14:28

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew

Foto: PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, składa wizytę w Wietnamie. Polityk wypowiadał się w trakcie rozmowy z dziennikarzami.

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej ocenił, że konflikt na Ukrainie może trwać jeszcze przez dekady. - Ten konflikt trwa bardzo długo. To wszystko prawdopodobnie na dziesięciolecia. To nowa rzeczywistość, nowe warunki życia - powiedział Miedwiediew.

Czytaj więcej

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Macierewicz: To ma być szantaż

Były prezydent Rosji wyraził pogląd, że przy obecnych władzach w Kijowie (które nazwał "reżimem") "będą trzy lata rozejmu, dwa lata konfliktu - i znów wszystko się powtórzy". Zdaniem Miedwiediewa, Rosja musi "zniszczyć samą naturę nazistowskiego rządu w Kijowie".

Przedstawiciele Kremla wielokrotnie zarzucali nazizm zarówno władzom Ukrainy, jak i mieszkańcom Ukrainy. "Denazyfikacja" Ukrainy była w rosyjskiej propagandzie jednym z powodów inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 r.

Czytaj więcej

Po co Rosji wojna z Ukrainą? Putin: Żeby zakończyć wojnę

Czy teraz możliwe są negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą? - Dopóki istnieje reżim w Kijowie, klaun Zełenski, negocjacje są niemożliwe - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Miedwiediew.

- Prędzej czy później trzeba będzie negocjować. Wszystko zawsze kończy się negocjacjami i to nieuniknione - dodał. Miedwiediew oświadczył, że dopóki obecne władze pozostaną u steru w Kijowie, stanowisko Rosji w sprawie negocjacji nie zmieni się.

Miedwiediew dodał, że wszystkie proponowane plany pokojowe powinny być poddane analizie.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosjanie coraz częściej uciekają z wojska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i inni przedstawiciele tego państwa wielokrotnie deklarowali, że plan pokojowy Kijowa zakłada m.in. wycofanie się wojsk rosyjskich ze wszystkich terenów Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach, czyli także z anektowanego przez Rosję Krymu.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy