Wielka Brytania może wysłać Ukrainie pociski dalekiego zasięgu. USA nie planują przekazać ATACMS

Administracja prezydenta Joe Bidena nie planuje pójść w ślady Wielkiej Brytanii kwestii wysłania rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę - informuje portal Politico.

Publikacja: 10.05.2023 07:25

MGM-140 ATACMS

MGM-140 ATACMS

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

Władze w Londynie mają przekazać ukraińskiej armii rakiety o zasięgu 300 km - poinformował "The Washington Post".

Czytaj więcej

"Washington Post": Londyn chce przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu

Taki sam zasięg posiadają amerykańskie Army Tactical Missile System, znane jako ATACMS. Choć Ukraina od dawna prosi swojego sojusznika o ich przekazanie, to jeszcze decyzja w tej sprawie nie została podjęta

Jak donosi Politico, ewentualne przekazanie pocisków przez Wielką Brytanię zostanie z ulgą przyjęte przez amerykańskich urzędników, którzy liczą na to, że uciszy to krytyczne głosy osób, które oczekują podobnej decyzji od władz w Waszyngtonie.

Dziennikarze zapytali amerykańskich urzędników, czy administracja może pójść w ślady Wielkiej Brytanii i wysłać rakiety dalekiego zasięgu. Jeden z urzędników powiedział, że "nasza polityka w sprawie ATACMS nie uległa zmianie". Dodał, że Stany Zjednoczone nadal będą w innej formie wspierać Ukraińców, m.in. systemami obrony powietrznej, amunicją i pojazdami opancerzonymi.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 441

Dodatkowy problem stanowią zapasy amerykańskiej armii. - Z wojskowego punktu widzenia, mamy stosunkowo niewiele ATACMS, musimy upewnić się, że utrzymujemy również własne zapasy amunicji - mówił w marcu generał armii Mark Milley.

Warunkiem dostarczenia pocisków przez Wielką Brytanię ma być zapewnienie ze strony Ukrainy, że amunicja zostanie wykorzystana wyłącznie w atakowaniu celów znajdujących się na terenie kraju. 

To wskazuje na te same obawy, jakie Waszyngton ma w związku z przekazaniem Ukrainie ATACMS. Ostatnią rzeczą, jakiej Biały Dom chce, jest użycie ich przez ukraińskie wojska do uderzenia w głąb Rosji.

Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie