Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 9 maja Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa - rocznicę zakończenia II wojny światowej.
W ogłoszeniu o zamówieniu opublikowanym 2 maja przez kierowany przez Wielką Brytanię Międzynarodowy Fundusz na rzecz zakupu broni dla Ukrainy, w skład którego wchodzi grupa państw z Europy północnej, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwróciło się z prośbą o "wyrażenie zainteresowania" dostarczeniem Ukrainie możliwości uderzeniowych na odległość do 300 km.
Brytyjski urzędnik w rozmowie z "Washington Post" deklaruje, że żadne ostateczne decyzje w tej kwestii nie zapadły, nie chce też przesądzić o jakim typie broni, czasie jej dostarczenia ani ilości takiego rodzaju uzbrojenia jest mowa. Jednak samo pojawienie się tego tematu w ogłoszeniu jest znaczącym krokiem na drodze do dostarczenia Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu przez samą Wielką Brytanię. Jak pisze "Washington Post" może chodzić o pociski manewrujące Storm Shadow, brytyjsko-francuski produkt o zasięgu do 400 km.
Czytaj więcej
Na nadchodzącą ukraińską kontrofensywę nie należy patrzeć jak na wydarzenia z kręconego w Hollywood filmu, w którym jedna bitwa decyduje o wszystkim - mówił na antenie ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
Ukraina od dawna prosi sojuszników o dostarczenie jej broni dalekiego zasięgu argumentując, że taka broń mogłaby zmienić losy wojny, pozwalając Ukraińcom uderzać na rosyjskie ośrodki dowodzenia, linie zaopatrzeniowe, a także składy amunicji i paliw na Krymie oraz w głębi kontrolowanego przez Rosję terytorium na wschodniej Ukrainie.