Rosyjscy dowódcy wprowadzają nową metodę karania żołnierzy

Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii informuje, że rosyjscy dowódcy zaczęli ostatnio karać "naruszenia dyscypliny" poprzez przetrzymywanie ich w "improwizowanych celach wykopywanych w ziemi i przykrywanych metalową kratą.

Publikacja: 30.04.2023 12:40

Rosyjscy dowódcy wprowadzają nową metodę karania żołnierzy

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 431

"Wiele ostatnich raportów od rosyjskiego personelu podaje podobne relacje o umieszczeniu w dołach za wykroczenia, w tym pijaństwo i próbę rozwiązania kontraktu" - przekazało brytyjskie ministerstwo w swoim niedzielnym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.

Według ministerstwa, w pierwszych miesiącach wojny wielu rosyjskich dowódców "stosunkowo lekko podchodziło do egzekwowania dyscypliny", pozwalając tym, którzy odmówili walki, spokojnie wrócić do domu."

Od jesieni ubiegłego roku wielokrotnie podejmowano "coraz bardziej radykalne inicjatywy" w celu poprawy dyscypliny w wojsku, zwłaszcza od czasu, gdy szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow objął w styczniu dowództwo operacji - dodał wywiad Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

BBC potwierdza tożsamość 21 700 rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie

W tym tygodniu ministerstwo obrony USA poinformowało również, że średni dzienny wskaźnik liczby ofiar wśród sił rosyjskich walczących na Ukrainie "z dużym prawdopodobieństwem" zmniejszył się w kwietniu o prawie 30 proc. po "wyjątkowo ciężkich" stratach w okresie styczeń-marzec.

"Straty Rosji z dużym prawdopodobieństwem zmniejszyły się, ponieważ ich próba ofensywy zimowej nie osiągnęła swoich celów, a siły rosyjskie są obecnie skoncentrowane na przygotowaniu się do przewidywanych ukraińskich operacji (kontr)ofensywnych" - przekazano.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna