Zełenski: Zakaz importu ukraińskiego zboża daje Kremlowi niebezpieczną nadzieję

Gdy Rosja narusza wolność handlu, próbuje blokować dostawy produktów rolnych na rynek światowy, to zdecydowanie nie jest czas, aby ktokolwiek podążał za złym przykładem i robił coś podobnego - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Publikacja: 28.04.2023 23:36

Zełenski: Zakaz importu ukraińskiego zboża daje Kremlowi niebezpieczną nadzieję

Foto: president.gov.ua

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 429

Zełenski przypomniał, że w piątek rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Jednym z tematów był zakaz importu ukraińskich produktów rolnych, wprowadzonych przez należących do UE sąsiadów Ukrainy. Prezydent nazwał ten zakaz „destrukcyjnym”.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że decyzja pięciu krajów „nie tylko narusza obowiązującą umowę stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską, ale także daje Kremlowi niebezpieczną nadzieję”.

Czytaj więcej

Artur Balazs: Rolnicy nie dadzą się drugi raz oszukać PiS

- Teraz, gdy Rosja narusza wolność handlu, próbuje blokować dostawy produktów rolnych na rynek światowy, zdecydowanie nie jest to czas, aby ktokolwiek podążał za złym państwem i robił coś podobnego – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy apelował o „znalezienie normalnego, w duchu europejskim, konstruktywnego wyjścia z tej trudnej sytuacji”. Zwrócił uwagę, że ​​potrzebna jest taka decyzja, która uwzględniałaby interesy wszystkich krajów i całej Europy.

W podobnym tonie Zełenski wypowiedział się wcześniej na Twitterze, informując o rozmowie z Michelem.

Czytaj więcej

Komisja Europejska osiągnęła chwiejny kompromis w sprawie ukraińskiego zboża

Komisja Europejska, wraz z państwami członkowskimi, zgodziła się, by do 5 czerwca zatrzymać import zboża z Ukrainy do pięciu krajów „frontowych”: Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji. Chodzi o pszenicę, kukurydzę, rzepak, słonecznik i olej słonecznikowy.

Po 5 czerwca 2023 r. najprawdopodobniej – bo nic nie zostało jeszcze oficjalnie postanowione, ale jest zapowiadana zgoda państw UE w ramach przedłużenia liberalizacji handlu – zostanie utrzymany zakaz importu zboża do wspominanych pięciu krajów.

Konflikty zbrojne
Szef sił zbrojnych Holandii rozesłał list do całego personelu. „Przygotujcie się. Tak szybko, jak to możliwe"
Konflikty zbrojne
BBC: Ponad 100 strzałów, izraelscy żołnierze zabijali ratowników ze Strefy Gazy z bliska
Konflikty zbrojne
Europejscy żołnierze na Ukrainie. „The Telegraph” ujawnia szczegóły
Konflikty zbrojne
Obawa przed odrodzeniem ISIS. Jeśli Trump podejmie tę decyzję w sprawie Syrii
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Czy armia Putina ma siły na kolejną ofensywę