Prigożyn przewiduje, że Bachmut padnie do kwietnia

Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej, która ściśle współpracuje z rosyjską armią, w rozmowie z jednym z prowojennych blogerów wojskowych przewiduje, że Bachmut, o który od miesięcy toczą się ciężkie walki, zostanie zajęty przez Rosjan do kwietnia.

Publikacja: 17.02.2023 04:56

Ukraińscy żołnierze w okopach

Ukraińscy żołnierze w okopach

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 359

W czwartek Rosja dokonała ataku rakietowego na Ukrainę - w nocy przeciwko celom na Ukrainie wystrzelono 36 rakiet, z których 16 miało zostać zestrzelonych.

Rosjanie ostrzelali m.in. największą rafinerię na Ukrainie - rafinerię w Krzemieńczuku, w którą miało trafić od 6 do 8 pocisków. Skala zniszczeń na terenie rafinerii jest nieznana.

Strona ukraińska informowała, że Rosjanie użyli do ataku m.in. pocisków Ch-31 i pocisku przeciwokrętowego Onyks - tych pocisków ukraińska obrona przeciwlotnicza nie jest w stanie strącić.

Czytaj więcej

Rosjanie powoli posuwają się do przodu w Donbasie. Zełenski: Rosja się spieszy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w swoim wieczornym raporcie, że Rosjanie ostrzelali w ciągu doby ponad 20 miejscowości na wschodzie i południu Ukrainy.

Jak dotąd Rosja nie podała żadnych informacji na temat czwartkowego ataku rakietowego.

W Mołdawii, przy granicy z Ukrainą, policjanci odnaleźli w czwartek szczątki rosyjskiej rakiety. Zdarzyło się to już po raz czwarty, odkąd Rosja rozpoczęła w październiku 2022 roku zmasowane ataki rakietowe na cele na Ukrainie.

Są miejsca, gdzie ich ciała są po prostu ułożone w stosy

Taras Dziuba, oficer prasowy 80. Brygady Powietrzno-Desantowej Sil Zbrojnych Ukrainy

Na froncie najcięższe walki nadal toczą się o Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, które Rosjanie próbują zająć od miesięcy. Zdobycie Bachmutu byłoby największym sukcesem rosyjskiej armii od lipca 2022 roku. Zajęcie miasta umożliwiłoby Rosjanom rozwinięcie ofensywy w obwodzie donieckim w kierunku Słowiańska i Kramatorska.

Większość cywilów mieszkających w Bachmucie (przed wojną było ich ok. 70 tysięcy) opuściło miasto, jednak - jak wynika z wpisu wicepremier Ukrainy, Iryny Wereszczuk, na jej kanale w serwisie Telegram, w Bachmucie wciąż przebywa ok. 6 tys. cywilów. Wereszczuk wzywa ich do jak najszybszej ewakuacji.

- Oni (Rosjanie) wysyłają mnóstwo żołnierzy. Nie sądzę, aby byli w stanie nadal atakować w ten sposób - mówi oficer prasowy 80. Brygady Powietrzno-Desantowej Sil Zbrojnych Ukrainy, Taras Dziuba.

- Są miejsca, gdzie ich ciała są po prostu ułożone w stosy... Nie ewakuują swoich rannych, nie zabierają zabitych - dodaje w rozmowie z agencją Reutera. 

Prigożyn twierdzi, że to, jak szybko zostanie zajęty Bachmut zależy od tego jak wielu żołnierzy rzuci do obrony Ukraina i jak dobrze będą zaopatrywani jego najemnicy, którzy biorą udział w walce o miasto.

- Jest mnóstwo problemów, które muszą być rozwiązane - dodaje.

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że priorytetem dla ukraińskiej armii jest dziś powstrzymanie rosyjskich ataków, przygotowanie się na eskalację oraz przygotowania do ukraińskiej kontrofensywy.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy