Aktualizacja: 12.11.2024 21:03 Publikacja: 19.10.2022 23:26
Na terenach okupowanych rosyjska armia ma rozpocząć masową mobilizację, w Moskwie władze stawiają na razie na propagandę
Foto: Yuri KADOBNOV / AFP
Władimir Putin wprowadził w środę stan wojenny w częściowo okupowanych i anektowanych ukraińskich obwodach: chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta powstać tam mają oddziały obrony terytorialnej, a to oznacza, że rozpocznie się mobilizacja lokalnej ludności. Jeśli doszłoby do tego, Rosja po raz kolejny pogwałciłaby konwencję genewską.
W świetle rosyjskiego prawa wprowadzenie stanu wojennego wiąże się z ograniczeniem przemieszczenia się mieszkańców oraz godziną policyjną. Lokalne firmy będą pracować na potrzeby rosyjskiego resortu obrony. Wojsko może też zajmować prywatne mienie, co już jest powszechną praktyką na okupowanych terytoriach. Wprowadzona też jest cenzura wojenna, która obowiązuje w Rosji od początku inwazji – 24 lutego. Osobom zmobilizowanym Putin polecił wypłacać 195 tys. rubli miesięcznie (równowartość 15,4 tys. złotych).
Izrael Kac, nowy minister obrony Izraela uważa, że obecne warunki sprzyjają temu, by przeprowadzić uderzenie militarne w program nuklearny Iranu.
Donald Trump miał wybrać byłego żołnierza jednostek specjalnych wojsk lądowych USA (tzw. zielone berety) na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Walcząc z Ukrainą, Kreml próbuje sformować antyzachodnią koalicję i jednocześnie zajadle atakuje Europę. Nie zamierza z tego rezygnować, niezależnie od gestów pod adresem Trumpa.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
- Tak, zdecydowałem się porozmawiać z prezydentem Rosji we właściwym czasie - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Korea Północna ratyfikowała umowę o partnerstwie strategicznym z Rosją.
UE potrzebuje pieniędzy na wzmocnienie obronności. Zamiast nowego funduszu Bruksela proponuje przesunięcie pieniędzy z polityki regionalnej.
Białoruska opozycjonistka, skazana na 11 lat łagru za rzekomy udział w spisku mającym na celu "przejęcie władzy", po raz pierwszy od półtora roku spotkała się z rodziną.
Zakończyły się wybory na szefów okręgów w PiS. W dwóch miejscach klęska kandydatów rekomendowanych przez Kaczyńskiego. Nowi szefowie okręgów to zarówno młodzi, jak i doświadczeni już politycy. Teraz mają przygotować partię do wyborów prezydenckich.
Tenisowa reprezentacja kobiet - z Igą Świątek w składzie – meczem z Hiszpanią rozpoczyna Billie Jean King Cup Finals. Polki są faworytkami rozgrywek.
Najważniejszym zadaniem Marca Rubio, nowego sekretarza stanu USA, będzie takie ułożenie relacji z Ameryką Łacińską, aby powstrzymać nielegalną imigrację. A także przyjęcie ostrego kursu wobec Chin. Pokój z Putinem w Ukrainie będzie tym celom podporządkowany.
Władze stołecznego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" odniosły się do hejtu wobec sędzi Anny Ptaszek, która nałożyła grzywnę na byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za niestawiennictwo przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.
W organizowanych przez Koalicję Obywatelską prawyborach prezydenckich opłacający składki członkowie KO być może będą wybierać kandydata partii na prezydenta za pośrednictwem SMS-ów - informuje RMF FM.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas