Aktualizacja: 25.02.2025 17:27 Publikacja: 11.10.2022 23:54
Zgromadzenie Ogólne ONZ
Foto: AFP
Sekretarz stanu USA Tony Blinken i podsekretarz stanu ds. politycznych Toria Nuland spotkali się we wtorek z korpusem dyplomatycznym – reprezentującym ponad 100 krajów – na wirtualnych rozmowach, aby wezwać ich do poparcia rezolucji ONZ potępiającej aneksję terytoriów ukraińskich przez Rosję.
To najnowsze przedsięwzięcie administracji Bidena mające na celu utrzymanie ciągłości globalnego wsparcia dla Ukrainy.
Dwa organy ONZ - Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa - przyjęły 24 lutego, w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, dwie rezolucje dotyczące tej wojny. Czym różnią się te dokumenty?
- Mamy wspólny cel pokoju - mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem prezydent Francji Emmanuel Macron. Z kolei prezydent USA powiedział, że "zawrzemy pokój". - Wojna na Ukrainie to jeden wielki problem, którego się pozbędziemy - powiedział.
- Ja się nie boję rosyjskiej armii - mówił w programie „Rzecz w tym” były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak.
Jeżeli mamy szukać drogowskazu w tych niepewnych czasach, to są trzy słowa: "prawda, odwaga i siła" - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Hołownia był też pytany o wpis Donalda Tuska, dotyczący Mariusza Błaszczaka.
Z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET wynika, że większość Polaków nie przewiduje rychłego rozstrzygnięcia wojny Rosji z Ukrainą. Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) uważa, że konflikt będzie się toczyć bez wyraźnego zwycięstwa którejkolwiek ze stron. Natomiast 51 proc. Polaków spodziewa się, że konflikt potrwa jeszcze latami.
Dwukrotnie w ciągu jednego dnia Stany Zjednoczone stanęły w ONZ w jednym szeregu z Rosją. Wprowadziły chaos w organizacji, jak i grupie najbogatszych państw świata G7.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, wywodząca się z formacji opozycyjnej podkreśla, że w czasie stanu wojennego nie można przeprowadzić na Ukrainie wyborów.
Czy jesteśmy bliżej zakończenia wojny w Ukrainie? Pojawiają się głosy, że do zawieszenia broni może dojść w ciągu kilku tygodni. Czy to realny scenariusz? Jaką rolę w tym procesie odgrywa Trump? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z Pawłem Łepkowskim, dziennikarzem i znawcą Stanów Zjednoczonych.
Projekt ustawy o ochronie przed szkodliwymi treściami w internecie zobowiąże dostawców usług świadczonych drogą elektroniczną do analizy, czy na ich stronach znajdują się takie materiały – a jeśli tak, wprowadzenia skutecznej weryfikacji wieku na stronach dla dorosłych.
Unia Europejska zaproponowała Ukrainie własne porozumienie w sprawie dostępu do „surowców krytycznych”. Jest dużo korzystniejsze aniżeli amerykański dyktat.
Dwa organy ONZ - Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa - przyjęły 24 lutego, w trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, dwie rezolucje dotyczące tej wojny. Czym różnią się te dokumenty?
Czasowe zamrożenie albo obniżenie poziomu wynagrodzeń sędziów jest dopuszczalne. Musi to być jednak zapisane w ustawie, uzasadnione celem interesu ogólnego i podlegać skutecznej kontroli sądowej.
Boris Johnson w rozmowie ze Sky News opowiedział się za „bardzo szybkim” zwiększeniem brytyjskich wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB. Johnson jest też optymistą w kwestii porozumienia między Ukrainą a USA dotyczącego dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich surowców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas