Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, po raz kolejny wezwał do wycofania się Rosjan z terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie elektrowni tego typu.
"Politico" zaznacza, że lipiec był pierwszym miesiącem od lutego, gdy Rosja dokonała agresji na Ukrainę, gdy Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy ani Polska nie zawarły z Ukrainą żadnego porozumienia ws. dostaw broni. Takie wnioski płyną z danych Kiel Institute for the World Economy, który monitoruje pomoc wojskową przekazywaną Ukrainie.
Jak pisze "Politico" dane te są sygnałem, że mimo historycznego zwrotu w europejskiej polityce obronnej - pomoc wojskowa dla Ukrainy może słabnąć w czasie, gdy Kijów przygotowuje się do kluczowej kontrofensywy na południu kraju, której celem ma być m.in. wyzwolenie Chersonia.
Pomimo że wojna wchodzi w kluczową fazę, nowych inicjatyw pomocowych jest coraz mniej
Christoph Trebesch, który stoi na czele zespołu śledzącego wsparcie militarne dla Ukrainy mówi, że dane zebrane przez ekspertów z Kiel Institute for the World Economy wskazują, iż pomoc wojskowa dużych europejskich państw dla Ukrainy słabnie od końca kwietnia.