Niezrozumiała strategia Olafa Scholza w sprawie broni dla Ukrainy

Berlin wzbrania się przed wysłaniem na Ukrainę ciężkiego sprzętu wojennego, prezentując coraz bardziej pokrętne argumenty.

Publikacja: 25.04.2022 21:00

Niezrozumiała strategia Olafa Scholza w sprawie broni dla Ukrainy

Foto: EPA/FILIP SINGER

Oficjalnie to z obawy przed nieobliczalną reakcją Moskwy kanclerz Olaf Scholz ogłasza nieustępliwość w sprawie dostaw niemieckich czołgów czy haubic. W wywiadzie dla „Spiegla” dał wyraźnie do zrozumienia, że konsekwencją nieograniczonego wsparcia przez Zachód może być wojna atomowa. – Moim najwyższym priorytetem jest unikanie eskalacji. Nie zamykam oczu na wyniki sondaży ani nie ulegam irytacji z powodu przeraźliwych wezwań. Konsekwencje błędnej decyzji byłyby dramatyczne – wyjaśnił. Taka postawa wyznacza ostre granice zaanonsowanej przez Scholza tuż po rosyjskiej inwazji „epokowej zmiany” polityki wobec Moskwy. Różni się także znacznie od stanowiska USA i wielu innych państw NATO. – Niemcy obawiają się, że silne wojskowe wsparcie Ukrainy doprowadziłoby do wymknięcia się wojny spod kontroli, bo Moskwa jest nieprzewidywalna i traktowałaby zaangażowanie Niemiec jako szczególny afront – mówi „Rzeczpospolitej” Kai-Olaf Lang, analityk z berlińskiej fundacji Wissenschaft und Politik. Jego zdaniem zarówno Niemcy, jak i USA chcą uniknąć eskalacji wojny, z tym że innymi środkami. USA poprzez powstrzymywanie Rosji, a ostrożne Niemcy poprzez wspieranie Ukrainy, ale ograniczone.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Konflikty zbrojne
Rosyjski dowódca wysokiej rangi zdymisjonowany. Miał składać fałszywe raporty o postępach na froncie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1004
Konflikty zbrojne
Senator Republikanów: Donald Trump ma dla Ukrainy "dobry interes"
Konflikty zbrojne
Republikański senator o wojnie na Ukrainie: Negocjacje z tyranem? Oszukujemy samych siebie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Wałerij Załużny wskazuje, kiedy w wojnie Rosji z Ukrainą może nastąpić przełom