Mer Melitopola opowiada o niewoli u Rosjan. "Przyszli po mnie w nocy"

Mer ukraińskiego miasta Melitopol Iwan Fedorow powiedział, że gdy był w rosyjskiej niewoli nie znęcano się nad nim fizycznie, lecz wywierano na niego "nacisk psychiczny".

Publikacja: 18.04.2022 17:17

Mer Melitopola Iwan Fedorow

Mer Melitopola Iwan Fedorow

Foto: AFP PHOTO / VATICAN MEDIA

zew

- To było sześć niebezpiecznych dni. Miałem świadomość, że dla Rosjan moje życie i życie cywilów nie ma żadnej wartości - stwierdził Iwan Fedorow, mer Melitopola na południowo-wschodniej Ukrainie, miasta pozostającego obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich.

Strona ukraińska przekazała wcześniej, że Fedorow został 11 marca uprowadzony przez siły rosyjskie. Kijów poinformował, że mer Melitopola został uwolniony 16 marca w ramach wymiany jeńców. Moskwa, która nazywa inwazję na Ukrainę "specjalną operacją wojskową" nie skomentowała doniesień o zatrzymaniu mera ani o późniejszej wymianie jeńców.

Czytaj więcej

Mołdawia nie dostarczy Ukrainie pomocy wojskowej

W sobotę Fedorow został w Rzymie przyjęty przez papieża Franciszka. Powiedział, że zaapelował do Watykanu o mediację w celu skłonienia prezydenta Rosji Władimira Putina do zagwarantowania otworzenia korytarzy humanitarnych z Mariupola.

W rozmowie z agencją Reutera i włoskim "Il Messaggero" mer Melitopola opisał, jak w marcu został zatrzymany przez siły rosyjskie. - Przyszli po mnie w nocy z pięcioma lub siedmioma żołnierzami, rozmawiali cztery lub pięć godzin - powiedział, opisując te rozmowy jako "twardy dialog".

- Chcieli zrobić ze mnie przykład tego, co się stanie, jeśli nie zgodzimy się na żądania Rosjan - dodał zaznaczając, że wywierano na niego "psychologiczny" nacisk, ale nie poddawano fizycznym torturom. - Rosyjscy żołnierze zakładali, że zostaną mile powitani, ale tak nie było (...) i dlatego byli bardzo, bardzo źli - stwierdził mer Melitopola.

Czytaj więcej

Ukraina chce zostać kandydatem do członkostwa w UE w czerwcu

Fedorow powiedział, że w Melitopolu nie ma żywności ani leków, a połowa miasta została zniszczona. - Ponad 200 osób zostało uprowadzonych. Niebezpiecznie jest chodzić po ulicach - zaznaczył, cytowany przez agencję Reutera.

Iwan Fedorow oświadczył też, że zaprosił papieża Franciszka na Ukrainę, ponieważ "może on będzie w stanie zatrzymać tę wojnę".

Wojna na Ukrainie trwa od blisko dwóch miesięcy. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1060
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Dlaczego nie skierować 7 Brygady Obrony Wybrzeża na Gotlandię?
Konflikty zbrojne
Izraelski rząd ratyfikował porozumienie z Hamasem. Naloty do ostatniej chwili
Konflikty zbrojne
Ostatni polski zakładnik w Strefie Gazy. Kiedy wróci do rodziny?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Konflikty zbrojne
Rosyjski dron spadł na kraj NATO? Poderwano myśliwce F-16
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego