Ocaleli z Holokaustu ukraińscy Żydzi uciekają przed wojną do Niemiec

Ukraińscy Żydzi, którzy przeżyli Holokaust, są ewakuowani z ogarniętej wojną Ukrainy do Niemiec. Tam znajdują opiekę w żydowskich lub międzywyznaniowych domach opieki. Ich ewakuację organizuje Konferencja ds. Roszczeń.

Publikacja: 28.03.2022 10:02

Ocaleli z Holokaustu ukraińscy Żydzi uciekają przed wojną do Niemiec

Foto: AFP

amk

Ich ewakuacja jest szczególnym priorytetem, ale też jest najtrudniejsza w organizacji. Wymaga zaangażowania personelu medycznego i karetek, które będą się poruszać w strefie działań wojennych. Ponadto ocalałych trzeba przekonywać do wyjazdu - mimo poważnego zagrożenia boją się podróży w nieznane.

Żydów, którzy przeżyli Holokaust, mieszkało w Ukrainie ok. 10 tysięcy. Teraz, uciekając przed rozpętaną przez Rosję wojną, bezpieczeństwo i pomoc znajdują w Niemczech.

Czytaj więcej

Zełenski z apelem do Żydów świata: Tak rodzi się nazizm

Ewakuacją wiekowych, na ogół ponad 80-letnich ludzi zajmuje się Claims Conference - międzynarodowa organizacja działająca na rzecz zapewnienia odszkodowań, restytucji mienia oraz pomocy ocalałym z Holocaustu i spadkobiercom ofiar. Jej główna siedziba znajduje się w Nowy Jorku, pozostałe - w Tel Awiwie, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu, Mińsku, Moskwie i Kijowie.

Pierwsza grupa ewakuowana do Niemiec obejmowała 4 osoby, druga - 14, w większości chorych i przykutych do łóżek.

Na wyjazd czeka jeszcze co najmniej 500 osób, szczególnie potrzebujących pomocy z powodu stanu zdrowia.

Nie wiadomo, ilu ocalałych z Holokaustu zginęło od 24 lutego, wiele zamieszkiwanych przez nich domów zostało zniszczonych. Jedną z potwierdzonych ofiar jest 96-letni Borys Romanczenko, który przetrwał pobyt w kilku obozach koncentracyjnych, a zginął podczas ostrzału Charkowa.

Koordynacją ewakuacji zajmuje się Ruediger Mahlo, który pracuje dla Claims Conference w Niemczech. Rozpoczął ją 2 tygodnie temu, rozmawiając z urzędnikami państwowymi, dyplomatami, organizacjami pozarządowymi i funkcjonariuszami straży granicznej.

Po przybyciu do Niemiec starsi uchodźcy trafiają do żydowskich lub międzywyznaniowych domów opieki w całym kraju.

Od zeszłego tygodnia do Niemiec przybyło około 3500 ukraińskich Żydów, w różnym wieku,   a rząd zaoferował im już specjalną drogę do stałej imigracji w ramach wciąż prowadzonych w Niemczech działań na rzecz odszkodowań dla Żydów od czasu Holokaustu.

Władze niemieckie zarejestrowały dotychczas ponad 250 000 uchodźców z Ukrainy, chociaż oczekuje się, że rzeczywiste liczby będą znacznie wyższe, ponieważ Ukraińcy nie potrzebują wiz.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak wyjaśnia, dlaczego nie boi się Rosji. „Armia ukraińska jest niepokonana”
Konflikty zbrojne
Hołownia opowiedział co działo się na posiedzeniu RBN. Zapytany o wpis Tuska o Błaszczaku powiedział o "zgrzycie"
Konflikty zbrojne
Sondaż: Kto wygra wojnę na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli. Wyróżniają się zwolennicy Konfederacji
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: To, co proponują USA, to nie warunki pokoju, tylko kapitulacji
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1095